Czy wiesz, że jeśli prostujesz zęby, jako nastolatek lub dorosły, nie ominie Cię retencja ortodontyczna?! To kolejny etap po zdjęciu aparatu stałego, kiedy musisz nosić inne, przeznaczone do tego aparaty, po to aby utrwalić uzyskane efekty! Bez tego całe leczenie może pójść na marne.
Terapia ortodontyczna u osób po zakończonym etapie wzrostu, trwa zwykle około dwóch lat. Zęby w tym czasie powoli ustawiają się we właściwym miejscu. Nie każdy pacjent jednak wie, że ich nowa pozycja wcale nie jest stabilna i dana na stałe! Niestety, zęby po zmianie swojej pozycji nawet na poprawną, mimo wszystko dążą do powrotu do poprzedniego ustawienia. Dzieje się tak głównie u osób dorosłych, które przez większość swojego życia miały wadę zgryzu. Ich kości nie rosną, zgryz nie rozwija się. Całość jest więc mówiąc wprost „skostniała” , a leczenie ortodontyczne destabilizuje tkanki przyzębia. One również potrzebują czasu, żeby się „przyzwyczaić” do nowej pozycji zębów i złapać je w nowe ryzy. Aby więc efekty wielomiesięcznej terapii nie zostały zniweczone, należy przejść przez proces często jeszcze dłużej retencji!
Co to jest retencja?
Retencja pozwala ustabilizować skorygowany zgryz. Wykonuje się ją za pomocą odpowiednich aparatów retencyjnych, które należy nosić kilka lata lub jeśli chcesz mieć pewność, że nic w zgryzie się nie popsuje, nawet przez… całe życie! Początkowo będziesz musiał nosić aparat w dzień i w nocy. Po jakimś czasie będzie wystarczało zakładanie go tylko w dzień. Postępuj ściśle według zaleceń swojego ortodonty. Pamiętaj nawet najmniejsze odstępstwo i nienoszenie aparatu nawet przez kilka dni może już powodować, że zęby zaczną zmieniać swoją pozycję. Po zdjęciu aparatu lekarz zleca wizyty kontrolne oraz wybiera odpowiedni aparat retencyjny według indywidualnych wskazań. W razie zepsucia lub zgubienia aparatu szybko zgłoś się do swojego lekarza.
Rodzaje aparatów retencyjnych
Głównym zadaniem aparatów retencyjnych jest utrzymanie rezultatów leczenia. Dzięki nim zęby i dziąsła przystosowują się do nowego, poprawnego ustawienia zgryzu. Aparaty te dzielą się na stałe i ruchome, czyli zdejmowane.
- Stały aparat retencyjny to tak naprawdę drut retencyjny, który przykleja się na wewnętrznej powierzchni zębów. Jego zaletą jest to, że pacjent nie musi pamiętać o jego regularnym zakładaniu, ponieważ jest on przyklejony na stałe. Natomiast minusem jest fakt, że przyklejenie aparatu utrudnia higienę zębów. Dużo trudniej je doczyścić, kiedy musimy manewrować nitką pod drutem. W przypadku stałego aparatu retencyjnego łatwo również o szybsze osadzanie się kamienia nazębnego.
- Przezroczyste płytki termoformowalne – są to wyjmowane przezroczyste szyny, które obejmują całe powierzchnie zębów. Są praktycznie niewidoczne i dość wygodne, więc pacjenci bardzo je lubią. Niestety dość szybko pękają, przebarwiają się i żółkną.
- Akrylowe płytki Hawleya – przypominają kolorowe aparaty ruchome noszone przez dzieci, kiedyś bardzo popularne (tzw. płytki Schwarza). Aparat ten nie pokrywa powierzchni żujących i siecznych jak w szynach co stwarza dogodne warunki dla zębów do tzw. osiągnięcia pełnych kontaktów okluzyjnych, czyli tzw. „dogryzienia” w odcinkach bocznych.
Ile trwa retencja?
Czas retencji zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. U osób młodych najczęściej trwa kilkanaście miesięcy do 2-3 lat. U dorosłych mówi się, że powinna trwać nawet do końca życia. Jeśli jednak wyeliminujesz przyczyny swojej wady zgryzu jest większa szansa, że tendencja do nawrotu leczonej wady będzie mniejsza.