Piękny i szczęśliwy uśmiech często wymaga opieki różnych specjalistów z zakresu stomatologii. Dentysta i ortodonta to zgrany duet, gdy Twoje zęby są zniszczone, starte lub brakuje kliku z nich. Oto dlaczego współpraca tych dwóch specjalistów od uzębienia jest jak najbardziej wskazana!

Zwykle mając problemy z uzębieniem wybieramy jednego specjalistę. Tymczasem są sytuacje, kiedy wskazana jest współpraca kilku z nich.

Czy wiesz, że dobra komunikacja między stomatologiem i ortodontą jest potrzebna np. gdy masz starte zęby?! Konsultacja z obojgiem pozwoli Ci odbudować zęby w taki sposób, aby ich ponownie nie niszczyć. Często pacjentom wydaje się, że np. zrobią licówki i załatwią sprawę. Tymczasem sama odbudowa zębów może być niewystarczająca, gdy ich układ jest zły. Wówczas nieprawidłowy zgryz może powodować np. szybkie ponowne zniszczenia. W takiej sytuacji powinno się zacząć tak naprawdę od leczenia ortodontycznego. Ważny jest więc wspólny dialog między specjalistami tak naprawdę już na samym początku leczenia. Wykonywanie odbudowy na nieprawidłowych warunkach sprawi, że nie będą one trwałe i pacjent powinien to wiedzieć.

Zdecyduj się na współpracę stomatologa z ortodontą również, gdy brakuje Ci kilku zębów. Jeśli straciłeś nawet jeden z nich już jakiś czas temu, reszta sąsiadujących mogła przechylić się lub przesunąć. Gdy zęby nie są odbudowane od razu po ich utracie, z czasem dochodzi do problemów ze zgryzem i nie ma wystarczająco dużo miejsca na odbudowę. W takiej sytuacji najlepiej jest zasięgnąć konsultacji zarówno ortodonty jak i stomatologa, którzy ustalą najlepszy plan leczenia obejmujący najpierw prawidłowe ustawienie zębów, a potem odbudowę braków. Ortodonta przed założeniem aparatu dowie się, jakich efektów oczekuje również stomatolog, tak aby mógł dobrze wyprostować i przesunąć zęby. Dzięki swojej pracy może odzyskać co do milimetra odpowiedniej wielkości lukę, w którą zostanie wstawiony implant lub most. Stomatolog określa jak chce odbudować braki i jakie warunki są mu potrzebne, a ortodonta doprowadza do ich uzyskania i przywrócenia prawidłowego zgryzu. Wspólnie natomiast dbają o właściwą okluzję.

Chcesz poprawić wygląd zębów i wybierasz się do protetyka? Możesz być zaskoczony, ponieważ może okazać się, że wcale nie potrzebujesz odbudowy zębów, a bardziej ich wyrównania. Czasami zęby wydają się nieładne, za krótkie lub za długie, ponieważ krzywo stoją – są zrotowane, poprzechylane lub stłoczone. Wówczas, aby uśmiech stał się piękny wystarczy założyć  aparat.  Szkoda szlifować i odbudowywać zęby, które są zdrowe i mają dobrą budowę.  Istnieją też odwrotne sytuacje, gdy pacjent chce zakładać aparat, tymczasem zgryz jest prawidłowy, są jedynie drobne przekrzywienia pojedynczych zębów, które można np. zamaskować licówką i nie ma sensu decydować się na długie leczenie ortodontyczne.

Ważne jest więc to, żebyś był poinformowany na czym polega Twój  problem i jakie są dostępne rozwiązania! Dlatego potrzebna jest rozmowa ze stomatologiem i ortodontą oraz najkorzystniej jest jeśli oni sami również ze sobą współpracują. Dzięki temu można podjąć najkorzystniejszą decyzję. Obecnie stomatologia dąży do mocnego wyspecjalizowania w konkretnych działach np. są dentyści odpowiedzialni tylko za protetykę, czy leczenie implantologiczne, ale także dąży się w niej do holistycznego spojrzenia na uzębienie pacjenta – na jego zdrowie i urodę, na które to uzębienie wpływa. Oznacza to, że nawet mając wąską specjalizację trzeba patrzeć szeroko i zasięgać opinii innych specjalistów, tak aby np. nawet najlepszy implant czy licówka pasowały do zgryzu pacjenta.

W klinice L’experta specjaliści stomatologii, ortodoncji i implantologii od wspólnie konsultują pacjenta w ramach holistycznej, personalnej terapii poprawy estetyki uśmiechu i zdrowia jamy ustnej  Jeśli jednak trafisz do gabinetu, gdzie nie ma lekarzy różnych specjalizacji, zasięgnij porady drugiego eksperta gdzieindziej!

 

Dodaj komentarz