Większość osób leczenie ortodontyczne kojarzy z poprawą estetyki uśmiechu i uzyskaniem prostych zębów. Ale kosmetyczna transformacja to nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne. Korzyści wykraczają daleko poza samą estetykę uśmiechu.

Lepsze zdrowie jamy ustnej

Czy wiesz, że krzywe, stłoczone zęby tworzą idealne środowisko do osadzania się płytki nazębnej i bakterii? Kiedy zęby są źle ustawione, zakamarki i szczeliny stają się kryjówkami dla resztek jedzenia, co utrudnia właściwie oczyszczanie. Zalegający osad zamienia się w bakterie i płytkę nazębną, a ona powoduje próchnicę.

Kiedy korygujesz ustawienie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego, eliminujesz stłoczenia. Prawidłowy zgryz ułatwia skuteczne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Zatem leczenie ortodontyczne pomaga w profilaktyce próchnicy, chorób dziąseł i innych problemów zdrowia jamy ustnej.

Stabilność zębów 

Czy wiesz, że źle ustawione zęby są bardziej podatne na zużycie i uszkodzenia? W przypadku krzywych zębów nacisk i siły rozkładają się nierównomiernie, co zwiększa ryzyko pęknięć i złamań. Kiedy zęby są proste zmniejsza się ryzyko tego typu obrażeń, co także zapewnia długotrwały zdrowy uśmiech.

Ulepszona funkcja

Czy wiesz, że możesz mieć proste zęby i nadal potrzebować aparatu ortodontycznego? Czasami tylko pozornie wydaje nam się, że z naszym uzębieniem jest wszystko ok, tymczasem proste zęby to nie wszystko! Za nimi może kryć się tak naprawdę poważna wada zgryzu, która odnosi się do relacji górnego i dolnego łuku oraz sposobu, w jaki stykają się ze sobą, gdy usta są zamknięte.

Nieprawidłowy zgryz może powodować silny ból szczęki, bóle głowy, trudności w żuciu i problemy z mową. Leczenie ortodontyczne pomaga więc nie tylko wyprostować zęby, ale i zniwelować wadę zgryzu, tworząc harmonię i optymalną funkcję zgryzu.

Prawidłowa wymowa

Leczenie ortodontyczne może również korzystnie wpływać na poprawę mowy. Aparat ortodontyczny nie tylko przesuwa zęby i ustawia zgryz we właściwy sposób, ale także poprawia i koryguje położenie języka. Za pomocą leczenia ortodontycznego poszerzamy łuki zębowe, dzięki czemu język ma miejsce na to, aby ułożyć się prawidłowo na podniebieniu. W ten sposób zniwelowany może być więc problem związany z wypychaniem języka lub jego nieprawidłową pozycją spoczynkową, które często są przyczyną złej wymowy.

Właściwe oddychanie

Wady zgryzu bardzo często przyczyniają się do problemów z oddychaniem. Za wąska szczęka może wpływać na zwężenie dróg oddechowych i powodować komplikacje takie jak utrwalone oddychanie przez usta, bezdech senny, chrapanie itp.

Poszerzając łuki zębowe we wczesnym dzieciństwie wpływamy nie tylko na rozwój prawidłowego zgryzu, ale także na rozwój szerokich dróg oddechowych.

Lepsze trawienie

Chociaż większość trawienia odbywa się w jelitach, to tak naprawdę zaczyna się już w jamie ustnej. Zęby odgrywają główną rolę w rozdrabnianiu żywności na mniejsze cząstki, zanim przedostaną się one do żołądka i dalszej części układu trawiennego. Nieprawidłowo ustawione mogą negatywnie wpływać na zdolność prawidłowego żucia i przyczyniać się do problemów trawiennych.

 

Leczenie ortodontyczne to inwestycja w ogólny dobry stan zębów i zdrowia jamy ustnej, a nie tylko estetykę uśmiechu. Odpowiednia terapia pozwala uchronić pacjentów przed złymi funkcjami jamy ustnej, bólem i dyskomfortem, a także zabiegami stomatologicznymi.

 

Dodaj komentarz