Patrzysz na swój uśmiech i widzisz krzywe oraz stłoczone zęby? Chcesz to poprawić najlepiej najprościej i najszybciej jak się da? Czy wiesz, że za tym może stać poważna wada zgryzu?! Udaj się do ortodonty, który dokładnie Cię zbada i dobierze najlepszą metodę korekcji dla Ciebie!

Wada zgryzu to nie tylko krzywe zęby! Wada zgryzu obejmuje często również kości szczęki i żuchwy. Jej rodzaj i stopień zaawansowania ocenia ortodonta na podstawie dokładnej diagnostyki. W tym celu na pierwszej wizycie przeprowadza wywiad, wykonuje zdjęcia rtg i fotografie uzębienia, pobiera wyciski zębów itp. a następnie je dokładnie analizuje.

Ortodoncja to więcej niż prostowanie zębów

Pamiętajcie, że leczenie ortodontyczne ma wiele różnych korzyści i jest wieloaspektowe.

 • Podczas leczenia ortodontycznego zawsze patrzymy na pełną relację łuku górnego do dolnego, a także na ich stosunek do kości czaszki i całej  twarzoczaszki.
 • Leczenie ortodontyczne to nie tylko prostowanie krzywo ustawionych zębów. Owszem za pomocą aparatów modelujemy układ wyrostków zębodołowych, w których osadzone są zęby, więc poprawiamy ich ustawienie.
 • Wywierane są też siły na całość układu stomatognatycznego, dzięki czemu cały zgryz, czyli układ zębów szczęki do żuchwy, polepsza się.
 • Inne aspekty leczenia ortodontycznego to niwelowanie napięcia mięśniowego w czaszce przez to, że relacje kości stają się optymalne.
 • Terapia sprawia, że łuki zębowe stają się odpowiednio szerokie. Zęby mogą ustawić się w strefie neutralnej, w której siły, jakie  oddziałują na zęby równoważą się, dzięki temu zęby nie zmieniają swojej pozycji).
 • Lepszy zgryz powoduje, że niwelowane są napięcia mięśniowe, a wraz nimi bóle głowy, szyi itp.

Jak więc poprawiać estetykę krzywych zębów?

Jedynie na podstawie pełnej diagnozy można rozważać plan poprawy estetyki krzywych zębów pacjenta. Każdy przypadek musi być oceniony indywidualnie.

 • Jeśli wada zgryzu obejmuje głównie nieprawidłowości zębowe i pacjent ma je źle ustawione, w trakcie leczenia stosowane są różnego rodzaju aparaty stałe, za pomocą których można łatwo wyprostować zęby. Terapia ortodontyczna jest więc bardzo wskazana, ponieważ holistycznie poprawia zgryz i estetykę zębów.
 • Gdy wada zgryzu jest również szkieletowa, a więc obejmuje także nieprawidłowości kostne, u dorosłych pacjentów, u których nie ma już możliwości sterowania dalszym wzrostem szczęki i żuchwy, terapia ortodontyczna jest znacznie trudniejsza. Często jest to tzw. leczenie kompromisowe/kosmetyczne, ponieważ takiej nasilonej i utrwalonej wady u dorosłych nie można już w pełni wyleczyć za pomocą samych aparatów. Można natomiast wykonać np. kamuflaż ortodontyczny, czyli przeprowadzić leczenie aparatami, które nie wyleczy wady w pełni, ale znacząco poprawi estetykę zębów i to wielu osobom wystarcza. Natomiast jedynym w pełni skutecznym rozwiązaniem w takich sytuacjach często jest operacja ortognatyczna, która koryguje również układ kostny, ale pacjenci nie zawsze chcą się na nią decydować.

Leczenie ortodontyczne w każdym wariancie przynosi korzyści estetyczne. Są jednak osoby, które szukają alternatyw, nie chcą nosić aparatu stałego, ale chcą mieć proste zęby. Dlatego obecnie popularne są metody stomatologii estetycznej, które szybko poprawiają wygląd zębów.

 • Wśród nich możemy wymienić bonding, To technika wykorzystywana w stomatologii od lat. Metoda polega na odbudowie kompozytowej zębów. Wykonywana jest w całości przez stomatologa, często podczas jednej wizyty. W ten sposób możliwa jest odbudowa i poprawa estetyczna zniszczonych, ukruszonych, przebarwionych zębów oraz zmiana kształtu, a często i delikatne zamaskowanie ich zrotowań i krzywych ustawień.
 • Wielką popularnością cieszą się także licówki porcelanowe. Są one bardziej trwałe niż kompozyt, mają również piękny wygląd, za który kochają je pacjenci. Ich zamontowanie wymaga już współpracy z technikiem, który po oszlifowaniu zębów przez stomatologa i pobraniu wycisków, przygotuje w pracowni licówki. Następie po przymierzeniu ich i zaakceptowaniu przez pacjenta, przyklejane są na stałe przez stomatologa na licową część zębów.

Te metody stomatologii estetycznej pozwalają zniwelować także efekt krzywych zębów. Jeśli jeden z nich jest nieco przekrzywiony lub zrotowany można wykonać bonding lub licówki. U dorosłych czasami jest to nawet bardziej opłacalne niż zakładanie aparatu. Należy jednak pamiętać, że jeśli stłoczenia są duże, może to być niemożliwe do skorygowania tylko za pomocą takich metod. Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego przypadku!

Kompleksowe leczenie stomatologiczno-ortodontyczne

Tak naprawdę każdy pacjent, który chce poprawić estetykę zębów warto, aby zasięgnął porady równolegle u ortodonty i stomatologa. Wielu pacjentów myśli, że zrobi licówki, wstawi implanty, wymieni korony i po kilku wizytach zyska piękny uśmiech.

 • Tymczasem, jeśli pacjent ma wadę zgryzu może ona powodować zniszczenia prac protetycznych.  Taka osoba powinna tak naprawdę najpierw przejść leczenie ortodontyczne a odbudowy wykonać na końcu. W takich przypadkach wskazane jest leczenie zespołowe na linii ortodonta-stomatolog estetyczny/protetyk.
 • Są również pacjenci  z wadami zgryzu, którzy  mocno ścierają zęby w wyniku nieprawidłowej okluzji. Ci z kolei po leczeniu ortodontycznym wymagają zwykle opracowania okluzji poprzez odbudowę zwarcia. Wówczas także wskazane jest leczenie zespołowe. Ortodonta przekazuje pacjenta do stomatologa, który starcia zębowe odpowiednio odbudowuje. Opracowanie uzębienia po leczeniu ortodontycznym jest wskazane nie tylko dla ich estetyki, lecz również dla zrównoważenia zgryzu. Okluzja staje się wtedy prawidłowa, a zęby mają równomierne, prawidłowe kontakty po obu stronach łuku.
 • Istnieją też takie sytuacje, gdy pacjent chce zmienić wygląd zębów i zgłasza się do stomatologa. Ten po diagnostyce stwierdza, że zęby mają prawidłowy kształt i kolor i nie ma co dobudowywać, trzeba jedynie trochę zmienić ich ustawienie. Założenie aparatu w takim przypadku jest bardziej korzystne niż nadmierne szlifowanie zębów pod odbudowy. Szkoda wówczas w tak inwazyjny sposób odbudowywać zęby, które są zdrowe i mają ładną anatomię. Jeśli pacjent jest młody i ma ładne, zdrowe zęby warto postawić na leczenie ortodontyczne
 • Bywa również odwrotnie – gdy pacjent chce leczyć się ortodontycznie, tymczasem jego zgryz jest prawidłowy, ma jedynie drobne przekrzywiania pojedynczych zębów, które można zamaskować np. licówkami.

Gdy chcesz poprawić estetykę krzywych, nierównych, zrotowanych zębów, najważniejsza jest więc dobra diagnoza Twojego przypadku i posiadanie pełnej świadomości na czym dokładnie polega Twój problem. Dzięki temu będziesz mógł podjąć najlepszą decyzję. Dlatego jeśli chcecie poprawiać wygląd zębów, dobrze jest się wybrać na wizytę diagnostyczną do różnych specjalistów – ortodonty i protetyka lub stomatologa estetycznego. Każdy powinien przedstawić swój punkt widzenia i proponowane rozwiązania. A najlepiej jeśli wypracują wspólny plan leczenia, dlatego warto wybrać klinikę taką jak L’experta, gdzie na miejscu współpracują ze sobą różni specjaliści i razem holistycznie konsultują pacjenta.

 

Pamiętajcie jeszcze, aby nie próbować leczyć się samemu. Różne tik-tokowe „wynalazki” czy popularne nakładki do samodzielnego prostowania zębów mogą Wam przysporzyć wielu kłopotów zdrowotnych. Zęby to część naszego organizmu, od nich zależy nasze zdrowie, zawsze ich stan konsultujcie z lekarzem.

Dodaj komentarz