Tooth gems, czyli biżuteria nazębna to trend promowany w ostatnim czasie na Tiktoku. Influencerki dumnie prezentują jak cyrkonie i kryształki zdobią ich uśmiechy. Ale czy to, aby bezpieczne?

Ekspertka z teamu Funky lek. stom. Kamila Wasiluk wypowiedziała się na ten temat programie Pytanie na Śniadanie TVP2 https://pytanienasniadanie.tvp.pl/66585590/krysztalki-na-zebach-moda-na-blysk-podczas-usmiechu 

Ozdoby na zęby od zawsze był modne! Już w starożytności wykorzystywano takie emblematy, a w poprzednim stuleciu złote zęby były synonimem statusu. Cyrkonie i kamyczki przyklejano na zęby również w ostatnich latach, jednak to w ostatnich miesiącach nasilił się trend biżuterii nazębnej tzw. tooth gems. Moda na tego typu ozdoby jest szczególnie widoczna na Tiktoku, gdzie filmy influencerów z tego typu ozdobami nazębnymi są bardzo popularne.

@sparklebymaya

CRAZY ABOUT GEMS! 💗💗 #toothgemssydney #toothgemseducation #toothgems #toothgemssupplies

♬ youre officially coming w me – bia! 🎵

Tooth gems są częścią obecnego świata mody. To trend, o którym można mieć różne zdanie. Z naszego punktu widzenia, najważniejsze jest jednak to, czy przyklejanie ozdób na zęby jest bezpieczne! Jak mówiła nasza lek. stom. Kamila Wasiluk w programie Pytanie na Śniadanie przemysł stomatologiczny rozumie potrzebę wyrażania swojej osobowości także przez wygląd i ozdabianie uzębienia. Obecnie producenci akcesoriów stomatologicznych nie tylko dbają o to, aby ich wyroby spełniały rolę terapeutyczną, ale również, aby wpisywały się w  potrzeby estetyki pacjentów. Dlatego ozdoby typu tooth gems są oferowane w gabinetach stomatologii estetycznej. I trzeba podkreślić, że tytko te specjalistyczne kryształki przyklejane przez dentystę są bezpieczne. Natomiast takie usługi są obecnie oferowane także w gabinetach piercing’u, tatuażu oraz kosmetologicznych, co już jest ryzykowne.

@sparklebymaya

Teeth whitening & tooth gems with our gorgeous girl @godblessjess ❤️‍🔥 #sparklebymaya #teethwhitening #toothgems #toothgem #fyp #trending

♬ Push Up (Original Mix) – Creeds

Czy to dla Ciebie? 

Nie każdy może nosić biżuterię na zębach. Jeśli masz próchnicę lub inne problemy stomatologiczne nie powinieneś decydować się na takie ozdoby. Stomatolog to dobrze oceni! Przed tego typu zabiegiem sprawdzi stan Twoich zębów i jamy ustnej.  Wykona również przegląd zębów oraz pantomogram, czyli zdjęcie rtg, które pozwala wykryć stany zapalne w najmniejszych zakamarkach. Tylko mając zdrowe zęby i szkliwo, bez ubytków próchnicowych oraz wad takich jak np. łamliwości czy przebarwienia oraz potrafiąc idealnie je czyścić  możesz założyć cyrkonie!

@sparklebymaya

Client appreciation post 😍🫶🏻 Book in your tooth gems with Maya & Bella now! ✨ #sparklebymaya #fyp #capcut #client #appreciationpost #love #toothgems

♬ original sound – Sparkle By Maya

Co wybierasz?

Jeśli chcesz mieć pewność, że błyskotki na zębach Ci nie zaszkodzą powinieneś postawić na jak najwyższą ich jakość! Nie wybieraj zwykłych ozdób. W gabinecie stomatologicznym kupisz specjalistyczną biżuterię do tego przeznaczoną. Cyrkonie, rubiny, kamienie szlachetne, ozdoby ze złota, srebra, czy z platyną dedykowane przyklejaniu ich na zęby są wykonane z materiałów biokompatybilnych z jamą ustną (np. złoto ma właściwości przeciwpróchnicowe). Taka biżuteria na pewno Cię nie uczuli i będzie sprzyjała Twojemu zdrowiu.

Jak to założyć? 

Niezwykle Ważny jest sposób przyklejania ozdób na zęby. Nieprawidłowy ich montaż może skończyć się dla naszego zdrowia. Ząb musi być odpowiednio przygotowany. Na styku szkliwa i zamontowanej ozdoby nie może być żadnych mikroszczelin. Jeśli zostanie to zrobione niedokładnie, to dookoła lub pod naklejonym kryształkiem zacznie rozwijać próchnica. Aby zachować tę szczelność, przystępując do zabiegu ząb musi być dokładnie oczyszczony i osuszony. Służą temu wyspecjalizowane urządzenia takie jak dmuchawka wodno-powietrzna, w które wyposażony jest tylko gabinet stomatologiczny. Dopiero na profesjonalnie przygotowany ząb nakładamy system wiążący oraz klej. Tych preparatów na rynku jest bardzo dużo. Stomatolog wie, jaki dla danego pacjenta będzie odpowiedni. Np. przyklejanie ozdób na korony czy licówki musi odbywać się za pomocą innych preparatów niż na naturalne szkliwo. Nie każdy to wie!

Dobrze naklejoną ozdobę możesz nosić nawet kilka lat. Musisz jednak pamiętać, aby bardzo dokładnie myć zęby i robić to w odpowiedni sposób!  Stomatolog lub higienistka powie Ci jak to robić. Noszenie biżuterii nazębnej jest trochę jak noszenie aparatu ortodontycznego. Wszelkie elementy przyklejone na zęby powodują, że w jamie ustnej łatwiej gromadzą się resztki pokarmów, a powstała płytka nazębna jest trudniejsza do oczyszczenia z ich zakamarków. Zęby należy więc myć bardziej starannie i za pomocą specjalnych szczoteczek oraz wykonując nieco inne ruchy. W tym celu zaleca się też używania dodatkowych, czyszczących akcesoriów takich jak wyciorki, czyli mini szczoteczki doczyszczające brzegi ozdób i mikro zakamarki na ich styku z zębami oraz irygator, który pozwala dokładnie opłukiwać ozdoby wodą pod ciśnieniem. Pacjent jest poinformowany, że poza odpowiednią higieną powinien regularnie odbywać kontrole stomatologiczne. Zęby oklejone ozdobami wymagają obowiązkowego sprawdzania raz na pół roku.

Jak to zdjąć?

Czy myślisz, że doklejenie cyrkonii z powierzchni zęba jest proste? Nic bardziej mylnego. Nie podejmują się tego nawet te kosmetyczki, które je przyklejają! Umie zrobić to jedynie lekarz – dentysta lub ortodonta. Zabieg zdejmowania kamyczków przeprowadza się za pomocą odpowiednich kleszczy, a po usunięciu elementu należy oczyścić ząb z resztek kleju. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie i jednocześnie uważając na szkliwo. Demontaż biżuterii nazębnej to zbliżona procedura do ściągania aparatu ortodontycznego. Należy jednak posiadać w wyposażeniu wiertarki wolno i szybko obrotowe oraz specjalne wiertła do zdejmowania kleju, które są dostosowane do szkliwa zębów.

 

Podobają Ci się tooth games? Jeśli zdecydujesz się na założenie i noszenie biżuterii nazębnej najlepiej zrób to pod okiem specjalisty. Chodzi przecież nie tylko o wygląd, ale i o zdrowie Twoich zebów!

Dodaj komentarz