Codziennie, co najmniej dwa razy – rano i wieczorem dokładnie szczotkujesz zęby. Oczyszczasz przestrzenie między nimi za pomocą nici dentystycznej. Wypłukujesz zalegające resztki drobinek z jedzenia irygatorem i płynem higienizacyjnym… ale czy czyścisz język?! A jeśli tak to czym? Czy skrobaczki do języka to hit czy kit? Przekonajmy się!

Nasza ekspertka z teamu Funky lek. dent. Agata Wojdalska tłumaczyła niedawno w programie Pytanie na Śniadanie TVP2 https://pytanienasniadanie.tvp.pl/61229274/skrobaczki-do-czyszczenia-jezyka-hit-czy-kit że język należy czyścić! Higiena tej części jamy ustnej jest równie ważna jak zębów i dziąseł, a niestety często zapominamy o niej!

Język pokryty jest licznymi brodawkami, które spełniają funkcję mechaniczną (pomagając rozgniatać pokarm) i smakową (rozsiane są na nim kubki smakowe). Zalegające w jamie ustnej osady bardzo łatwo wnikają w jego porowatą powierzchnię, sprzyjając namnażaniu się bakterii, które są odpowiedzialne za nieświeży oddech, rozwój próchnicy oraz chorób dziąseł. Wskazanej jest więc, aby usuwać to siedlisko drobnoustrojów. Pytanie tylko jak?

Do niedawna ludzie zwykle używali do tego celu szczoteczki do zębów. Obecnie w drogeriach można kupić taki wynalazek jak skrobaczka do języka. Czy warto się w nią wyposażyć? Okazuje się, że według naszej specjalistki jak najbardziej! Czyścik do języka jest skonstruowany, tak aby przy jego odpowiednim użyciu dokładnie oczyszczać i co ważne nie uszkadzać tak cennych dla nas brodawek językowych. Trzeba bowiem wiedzieć, że nieumiejętne mycie tej części jamy ustnej może ją upośledzić.

Szczoteczki do zębów to zły wybór, ponieważ mają nieregularne włosie, które po pierwsze nie będzie równomiernie wnikało w zakamarki języka, nie oczyści więc go dokładnie. Poza tym, będzie ono wchodziło w brodawki, kłując je, przez co może je uszkodzić i co więcej może wprowadzać osad jeszcze głębiej, zamiast go usuwać!

Zdecydowanie lepiej więc do mycia języka wybrać skrobaczkę. Pamiętajcie jednak, że ważna jest również technika jej użycia! Po wyszczotkowaniu zębów, przykładamy ją jak najdalej, blisko nasady języka i równomiernym, zdecydowanym ruchem przesuwamy ją do samego czubka. Nie należy jednak przesadzać z siłą dociskania czyścika oraz ilością pociągnięć! Nie chcemy przecież pozbawić się kubków smakowych! Taki ruch o delikatnym natężeniu, należy powtórzyć najwyżej trzy lub cztery razy, płucząc po każdym przesunięciu skrobaczkę pod bieżącą wodą.

Niektóre czyściki mają dwie strony – plastikową, która jest taką właśnie ściągaczką do zalegających osadów oraz drugą z gumowymi wypustkami. Służy ona do rozprowadzenia kolistymi ruchami od lewej strony do prawej na języku pasty lub żelu, który następnie zbieramy za pomocą plastikowej  części.

Obie wersje czyścików – plastikowe jak i z silikonowym dodatkiem sprawdzają się równie dobrze. Właściwy typ należy dobrać do swoich preferencji. Skrobaczki dostępne są również w rożnych rozmiarach i kształtach, które także należy dopasować do wielkości swojego języka.

Czyszczenie języka należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy dziennie, przy okazji mycia zębów – rano i wieczorem. Po tej czynności warto na koniec przepłukać całą jamę ustną płynem higienizacyjnym. Co istotnie czyścik należy na koniec dokładnie opłukać.

Jeśli już wiecie jak dbać o swój język, zachęcamy, aby wyposażyć się w ten hitowy gadżet, jakim jest skrobaczka i jak najszybciej zacząć czerpać fun z jej używania!

Dodaj komentarz