Czy wiedzieliście, że jednym z najpopularniejszych pytań wpisywanych w wyszukiwarkę w 2021 roku było: „Ile kosztuje aparat ortodontyczny”⁉ Dr Google może nie znać odpowiedzi, ale my tak!

Nasza lek. stom. Kamila Wasiluk ostatnio bardzo dokładnie wyjaśniła w studiu Dzień Dobry TVN ile kosztuje aparat ortodontyczny i co wpływa na koszt całego leczenia. Jeśli nie widzieliście tego odcinka, a też jesteście ciekawi tego tematu, zachęcamy do obejrzenia programu online – https://dziendobry.tvn.pl/zdrowie/profilaktyka-zdrowia/aparat-ortodontyczny-co-warto-wiedziec-przed-zalozeniem-5540240/ i lektury naszego artykułu.

Jeśli zapytałeś znajomego ile kosztowało go  leczenie ortodontyczne lub ile zapłacił za aparat, nie zdziw się, że ceny mogą się różnić. I to nie dlatego, że trafiliście do różnych gabinetów, ale dlatego, że nosicie inne aparaty!

Obecnie w ortodoncji wykorzystywanych jest wiele metod leczenia, a lekarze dysponują różnymi narzędziami, które pomagają im korygować zgryz pacjenta. Istnieją więc różne aparaty ortodontyczne. Stale i wyjmowane, a wśród nich różne typy oraz odmiany i każdy z nich ortodonta stosuje w zależności od potrzeb.

Do aparatów stałych cienkołukowych zaliczamy oczywiście najbardziej popularne i rozpoznawalne przez pacjentów aparaty stałe z zamkami oraz drutem. Mogą one być ligaturowane (wymagające założenia gumek) lub nowoczesne samoligaturujące (ze specjalnymi klapkami trzymającymi drut). Wśród nich możesz zdecydować się na aparat z zamkami metalowymi, ale również estetycznymi – kryształowymi lub porcelanowymi.

Należy jednak wiedzieć, że ortodonta może w trakcie leczenia zastosować również dodatkowo inne aparaty, mniej znane przez pacjentów i wykorzystywane do poszerzania łuków zębowych. Dlatego tradycyjne aparaty stałe to tylko jedno z wielu narzędzi w rękach ortodonty.

Ponadto u dzieci w wieku 5-9 lat bardzo często stosuje się różnego rodzaju aparaty wyjmowane, takie jak płytki Schwarza czy Biobloki.

 

Który aparat ortodontyczny wybrać?

To, jaki aparat zostanie u Ciebie zastosowany, określane jest przez ortodontę po przeprowadzeniu diagnozy na etapie planowania terapii i powinno zostać zawarte w indywidualnym planie leczenia. Natomiast oczywiście, jako pacjent masz pewien wybór w wyborze rodzaju aparatu stałego.

Może on być metalowy, ale również wykonany z estetycznych tworzyw np. porcelany lub kryształu, dzięki czemu będzie mniej widoczny – przezroczysty lub w mlecznym kolorze.

Inną, bardziej udoskonaloną i estetyczną alternatywą są aparaty stałe samoligaturujace. To nowoczesny typ aparatów stałych. Są one również zbudowane z zamków, ale wyposażonych w specjalne klapki, które „trzymają” łuk w zamku, dzięki czemu nie jest konieczne stosowanie gumek. W przypadku tego typu aparatu dodatkowo również można zastosować estetyczne zamki samoligaturujące, co dodatkowo podnosi jego wartość estetyczną. To alternatywa dla osób, które chcą szybciej przejść przez leczenie ortodontyczne.

Warto również podkreślić, że istnieje grupa pacjentów, która nie wstydzi się noszenia aparatu, ale chce od niego nietypowego, bardzo ładnego wyglądu. Te osoby lubią się wyróżniać i zależy im na podkreśleniu swojego unikalnego stylu. Dla nich dedykowany jest aparat stały biżuteryjny z zamkami w kolorze szampańskiego złota.

 

Ile więc kosztuje aparat ortodontyczny?

Ten wstęp o rodzajach aparatów ortodontycznych był konieczny, aby móc przejść do kluczowego pytania o ich koszt!  To ile kosztuje aparat ortodontyczny zależy od tego, jaki jest jego rodzaj i odmiana.

Dla przykładu aparaty ruchome dla dzieci takie jak np. aparat Bioblok kształtuje się ok 1300-1500 zł. na jeden łuk.

Aparaty stałe też mogą mieć różne ceny, co jest w pełni uzasadnione.

  • Średnia cena najzwyklejszego metalowego aparatu stałego, tradycyjnego z gumkami to ok. 1700-2100 zł za jeden łuk.
  • Aparat tego samego typu tylko estetyczny to już cena ok. 3000 za jeden łuk.
  • Natomiast nowoczesne aparaty stałe samoligaturujace – bez gumek są droższe i cena aparatu tego typu metalowego wynosi ok. 3200 zł za jeden łuk.
  • A aparat samoligaturujący estetyczny to koszt już 4500-4800 zł za jeden łuk.

Co jeszcze wpływa na koszt leczenia?

Należy pamiętać, że w momencie naklejenia aparatu stałego i rozpoczęcia leczenia trzeba zapłacić większą kwotę za aparat i jego założenie.

Pacjent musi mieć świadomość, że zamki zakładamy na oba łuki! Nie wszyscy to uwzględniają sprawdzając ceny aparatów! Można natomiast łączyć zamki z różnych tworzyw w ramach jednego rodzaju aparatu stałego – czyli np. na dolny łuk można założyć zamki metalowe a na górę estetyczne, co też będzie mieć wpływ na koszt całego aparatu. Uwaga: nie łączymy aparatu stałego zwykłego czyli z gumeczkami z aparatem samoligaturującym. Mechanika pracy przy użyciu tych aparatów jest inna i ortodonta planuje leczenie na obu łukach jednym rodzajem aparatu stałego.

Aparat łączony

Leczenie ortodontyczne trwa średnio około dwóch lat, podczas których co półtora lub dwa miesiące odbywają się wizyty kontrolne, które również są  płatne i to są ceny miedzy 250 a 400 złotych za wizytę w zależności od rodzaju, jaki aparat został zastosowany.

Przed leczeniem ortodontycznym należy wykonać serię zdjęć diagnostycznych, które również mają swoją cenę oraz trzeba wyleczyć ewentualne ubytki.

Na koniec na pewno zapłacimy za zdjęcie aparatu, około 350 zł za aparaty retencyjne na oba łuki ok. 1600, za drut retencyjny na dolnych zębach około 400-500 zł  oraz za czyszczenie i piaskowanie około 300 zł.

 

Choć cena za całe leczenie ortodontyczne może być różna, to jednak pamiętajmy, że powinniśmy móc ją oszacować na podstawie planu leczenia, który ortodonta przygotowuje po diagnostyce, a przed założeniem aparatu. To jest właśnie moment, gdy możesz ocenić ile będzie Cię kosztowało prostowanie zębów i na jaki aparat możesz sobie pozwolić.

 

Dodaj komentarz