Założenie aparatu ortodontycznego wiąże się pewnymi zaleceniami. Powinno się na przykład unikać spożywania twardych pokarmów i częściej szczotkować zęby. Znacznie rzadziej mówi się jednak o wytycznych związanych z miłosną sferą życia. Zatem: czy można całować się mając założony aparat? A co z seksem oralnym? W tym wpisie zaspokoimy Waszą ciekawość.

Aparaty ortodontyczne, a całowanie i seks oralny

Wiele osób zastanawia się, czy aparat nie będzie stanowił utrudnienia podczas pieszczot z partnerem. Nikt nie chce przecież zrobić krzywdy swojej drugiej połówce. Oczywiście w przypadku wyjmowalnego aparatu problem rozwiązuje się sam – wystarczy go po prostu zdjąć przed zbliżeniem.

Noszenie stałego aparatu na samym początku terapii może jednak wiązać się z pewnym dyskomfortem pacjenta. Potrzeba bowiem trochę czasu, by przyzwyczaić się do obcego ciała w swojej jamie ustnej. W tym okresie zbliżenia oralne mogą wiązać się z dyskomfortem obu osób. Z czasem jednak, pacjenci adaptują się do aparatu i szybko zapominają o trudnościach z nim związanych. Wiele osób uczy się nawet ukrywać przyrządzenie pod wargami, co całkowicie redukuje szansę na podrażnienie ciała drugiej osoby.

Większe problemy mogą wystąpić, jeśli w leczeniu ortodontycznym wykorzystywane są bardziej specjalistyczne przyrządy – na przykład aparaty montowane na podniebieniu. Podobnie jest w przypadku aparatów lingwalnych, przyklejanych do zębów od ich wewnętrznej strony. Często niezbędny w skutecznej terapii zgryzu okazuje się też montaż dodatkowych elementów – wyciągów, pierścieni czy drucików. Wszystkie z wymienionych urządzeń mogą powodować dyskomfort i odrapania w trakcie pocałunków i seksu. W takim wypadku wskazane jest zachowanie większej ostrożności podczas intymnych uniesień. Warto porozmawiać o tym z partnerem czy partnerką i spróbować wspólnie wypracować sposób na wygodne i bezbolesne dla obu stron pieszczoty.

Stałe aparaty dla dwojga

Dowiedzieliśmy się już, że jeden aparat nie powinien stanowić dużego zagrożenia dla życia erotycznego pary. Co jednak w sytuacji, gdy obie osoby są w trakcie leczenia ortodontycznego? Na szczęście i w tym wypadku nie należy obawiać się większych trudności. Zwłaszcza, jeśli partnerzy są już zaadaptowani do swoich aparatów. Trzeba tylko pamiętać, aby nadmiernie nie uderzać nimi o siebie. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której jeden z aparatów ulegnie uszkodzeniu.

Brudne zęby odstraszają drugą połówkę

Niezależnie od rodzaju dobranego aparatu, niezmiennie istotne jest właściwe dbanie w nim o higienę jamy ustnej. Nieświeży zapach z ust, widoczny osad i przebarwienia czy resztki jedzenia między zębami mogą skutecznie zniechęcić drugą połówkę do zbliżenia. Nawet przy najlepszych intencjach obu stron i w najbardziej romantycznej atmosferze.

W dodatku choroby wywoływane brakiem odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji zębów przenoszone są przez ślinę. Oznacza to, że próchnicą czy zapaleniem dziąseł można zwyczajnie się zarazić. Dlatego przykładanie dużej wagi do higieny jamy ustnej w trakcie leczenie ortodontycznego jest bardzo wskazane. Pozwala na uniknięcie chorób i utrzymanie wysokiego poziomu zdrowia. Nie tylko swojego, ale też najbliższej osoby.

Utrzymywanie czystości zębów podczas leczenia ortodontycznego może uchodzić za trochę bardziej skomplikowane. W aparacie, między zamkami i w miejscach, gdzie przebiega drut często zalegają resztki spożywanych wcześniej pokarmów. Dlatego, po każdorazowym spożyciu posiłku wskazane jest dokładne wyszczotkowanie zębów, oczyszczenie zamków i drutu. Na tym jednak zalecenia się nie kończą. Polecamy również korzystać również z irygatora, płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych.

W przypadku aparatów ruchomych i nakładkowych szyn prostujących właściwie dbanie o higienę jest łatwiejsze. Oprócz regularnego mycia zębów nie należy zapominać tylko o dokładnym oczyszczeniu wyjętych elementów. W tym celu warto wykorzystać specjalistyczną szczoteczkę w połączeniu z mydłem w płynie. Istotne jest również przepłukiwanie pod bieżącą wodą wyjmowanych urządzeń podczas każdorazowego ściągania. Trzymanie niedomytego aparatu w ustach, zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń dziąseł i zębów. W dodatku wiąże się też z nieświeżym zapachem. Aby uniknąć tych nieprzyjemności, warto zastosować się do opisanych wytycznych.

Walentynki w aparacie

Terapia ortodontyczna nie powinna być przeszkodą do przeżywania pięknych chwil z partnerem lub partnerką w Walentynki. Nawet w sytuacji, gdy obie osoby mają założone aparaty.

Co więcej dla wielu osób aparat ortodontyczny może być bardzo atrakcyjny w odbiorze, a nawet seksi! Według badań przeprowadzonych przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu, kobiety noszące aparaty ortodontyczne uznawane są przez mężczyzn jako bardziej pociągające.

Dlatego nie martwcie się o to, że założenie aparatu przekreśli Wasze życie erotyczne. Pamiętajcie tylko, żeby dać sobie trochę czasu na adaptację i odpowiednio dbajcie o higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz