Jeśli masz zamiar rozpocząć leczenie ortodontyczne, pewnie zastanawiasz się, jaki aparat wybrać.  Metalowy, estetyczny, a może złoty! Nowoczesny samoligaturujący, czy też klasyczny z gumkami? Podpowiemy Ci, jakie aparaty stałe obecnie są najbardziej na topie!

Już samo zdecydowanie się na prostowanie zębów jest mega cool. Dobrze jednak, aby aparat ortodontyczny, który wybierzesz wraz ze swoim ortodontą też był świetny! W końcu przez najbliższe od półtora roku do nawet dwóch-trzech lat będzie najbardziej przykuwał wzrok innych na Twojej twarzy. Pytanie więc, czy chcesz, aby był on jak najmniej widoczny, czy może, aby podkreślał Twój styl i charakter?

Nowoczesny z klapką, czy klasyczny z gumką?

Aparat ortodontyczny to dla niektórych również pewnego rodzaju gadżet. Może być bardziej lub mniej nowoczesny! Te nowszej generacji – samoligaturujące, wyposażone są w zamki ze specjalnymi klapkami, które umożliwiają przymocowanie drutu.

Natomiast bardziej klasyczny, starszy typ aparatu stałego ma zamki, które wymagają zastosowania ligatur, czyli gumek, które przytrzymują drut.

Aparat samoligaturujący działa sprawniej, dzięki czemu terapia może trwać krócej. Pacjenci bardzo go lubią, ponieważ wywołuje mniejszy dyskomfort. Poza tym uważa się, że aparat samoligaturujący lepiej wygląda. Nie ma w nim tylu zakamarków ile w aparacie z gumkami, łatwiej więc utrzymać w nim higienę, a czysty aparat i zęby to podstawa estetyki uśmiechu. Bez ligatur aparat wydaje się też być mniejszy, na czym zależy wielu osobom. Z kolei aparat z gumkami pozwala się bawić ich wielobarwnymi kolorami, co również ma swoich zwolenników, ale o tym za chwilę.

Srebrny, mleczny, przezroczysty, a może złoty?

Kolejną kwestią jest kolor zamków. Zarówno nowoczesne aparaty samoligaturujące, jak i tradycyjne aparaty ligaturowane dostępne są w różnych barwach. Do wyboru mamy tradycyjne metalowe zamki, w srebrnym kolorze. Ale osoby, dla których ta wersja aparatu jest zbyt mocna/ mogą zdecydować się na zamki szafirowe, które są przezroczyste lub porcelanowe w mlecznym kolorze. Są one uznawane za bardziej estetyczne, ponieważ są praktycznie niewidoczne.

Mamy jeszcze jedną propozycję – zamki w odcieniu szampańskiego złota! Można powiedzieć, że jest to aparat w typie biżuterii, który może stanowić ozdobę, zwłaszcza dla kobiet, które lubią się wyróżniać i zależy im na podkreśleniu swojego unikalnego stylu. Taki aparat jest widoczny, ale jednocześnie subtelny i elegancki.

Bardzo fajne jest to, że rodzajami zamków w ramach jednego  aparatu można się bawić i łączyć je w różnych konfiguracjach! Oczywiście nie znaczy to, że można ustawiać je w różnych barwach naprzemiennie w łuku J Ale już Ci pacjenci, którzy chcą uzyskać lepszy estetyczny efekt i boją się zamków metalowych, mogą pozwolić sobie na przykład na taki wariant, gdzie w górnym łuku (bardziej widocznym) przyklejane są zamki estetyczne, a w dolnym (zwykle mniej eksponowanym podczas mowy i uśmiechu) montowane są zamki metalowe. Albo w przypadku aparatu estetycznego samoligaturującego można wykonać połączenie na górze pełnego łuku estetycznego, a na dole tylko do trójek, a od czwórki założyć już zamki metalowe samoligaturujące.

Pamiętajmy jednak, że nie mieszamy aparatu ligaturowanego z aparatem samoligaturującym – tylko wybieramy jeden rodzaj zamka na wszystkie zęby – z gumką lub z klapką.

 

Kolorowe gumki

Pamiętajcie, że klasyczny aparat stały wymaga zastosowania ligatur, których barwę również można wybierać wedle własnego gustu.

To, jakie gumki założysz również wpłynie na wygląd całości. Osoby, które chcą, aby aparat był jak najmniej widoczny i wybierają zamki estetyczne, najczęściej zastawiają je z przezroczystymi lub perłowymi ligaturami. One jednak lubią się przebarwiać od napojów typu kawa, herbata, czerwone wino, czy też pokarmów takich jak buraczki lub curry.

Na szczęście są wymieniane na nowe co 4 – 6 tygodni na wizytach kontrolnych. Z zamkami estetycznymi bardzo dobrze komponują się również gumki w kolorach pastelowych – delikatnym różu czy błękicie. Pokochają je szczególnie nastolatki. Mężczyznom natomiast mogą bardzo przypaść do gustu czarne gumki, które świetnie wyglądają w połączeniu z metalowymi zamkami.

Pamiętajcie, że metodę i plan leczenia ortodontycznego określa głównie lekarz. Mimo to pacjent również ma obecnie możliwość zaspokojenia swoich potrzeb estetycznych w kwestii wyboru aparatu.

 

Dodaj komentarz