Czy znacie instagramerkę, „Bezzębną Księżniczkę”? To 36-letnia Alicja, która nie ma zębów i ją to nie martwi, a wręcz stara się zrobić z tego znak rozpoznawczy. Dziewczyna twierdzi, że zęby straciła w wyniku dwóch ciąż! Czy też słyszeliście, że w ciąży zęby stają się słabsze i łatwiej się psują? O tym, czy rzeczywiście tak jest w programie Pytanie na Śniadanie, który możecie obejrzeć online, mówiła nasza ortodontka lek. stom. Kamila Wasiluk – pomysłodawczyni Funky orthodontics,

Niestety, ciągle krążą pewne „ludowe mądrości”, przekazywane z pokolenia na pokolenie jak ta, że w ciąży zęby stają się słabsze i łatwiej się psują. To zdecydowanie mit, który w programie Pytanie na Śniadanie obaliła nasza ortodontka lek. stom. Kamila Wasiluk. Brak zębów jest zdecydowanie passe, a to co należy zapamiętać z tego wpisu to fakt, że w trakcie ciąży trzeba dbać bardziej niż zwykle o higienę i zdrowie jamy ustnej, jeśli nie chcesz być jak Bezzębna Księżniczka. Nam się jej styl nie podoba, a Wam?

  • Mit nr 1 – w czasie ciąży zęby słabną

Owszem, w czasie ciąży zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy. Nie chodzi jednak o to, że zęby stają się słabsze, ponieważ dziecko wysysa z organizmu matki wszystkie składniki odżywcze i minerały. To nieprawda! Pomyślcie jednak jak często zachowuje się ciężarna, która ma  zaburzenia ze strony układu pokarmowego: mdłości, wymioty, zgagę, czy zachcianki również te nocne?! Gdy jest jej niedobrze, nie ma ochoty rano od razu po przebudzeniu umyć zęby. Gdy przegryzie coś nocą, nie zawsze idzie wyszczotkować zalegający osad. Często też wieczorem, ociężała i zmęczona zasypia bez niezbędnej higieny jamy ustnej.

Gdy do tego dodamy fakt, że w ciąży dochodzi do zmian w ilości wydzielanej śliny, a także, że zmienia się profil hormonalny, który może źle oddziaływać na stan dziąseł, okazuje się, że z dnia na dzień zwiększa się liczba bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej – stąd większe ryzyko pojawienia się próchnicy podczas ciąży, prowadzące nawet do utraty zębów!

Przyczyniać się do tego również mogą problemy z dziąsłami, które pod wpływem zmian hormonalnych stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a nawet bolą. Jeśli dojdzie do rozwoju paradontozy, zęby również mogą zacząć się chwiać, a w najgorszym wypadku nawet wypadać.

To więc nie wina bąbelka, tylko zaniedbań jego mamy!

Pamiętajcie więc, aby w ciąży regularnie, co najmniej dwa razy dziennie dokładnie wyszczotkować zęby, używając do tego pasty z fluorem, a następnie przy użyciu nici dentystycznej dokładnie wyczyścić powierzchnie styczne.

  • Mit nr 2 – ciężarna nie może leczyć zębów

To bardzo szkodliwy stereotyp. Każda ciężarna, która zaobserwuje jakikolwiek problem z zębami, czy dziąsłami powinna od razu pójść do dentysty. Inaczej zdrowie jej jamy ustnej może się znacząco pogorszyć, a to już może być niebezpieczne nie tylko dla niej, ale i dla jej nienarodzonego dziecka!

Oczywiście, najlepiej jeśli planując ciążę, wcześniej dokładnie wyleczysz wszystkie zęby, a potem będziesz dbać o ich dobry stan. Jeśli jednak  dojdzie do rozwoju próchnicy lub stanu zapalnego dziąseł, należy jak najszybciej je wyleczyć! Najlepszym okresem na podjęcie leczenia stomatologicznego u ciężarnych jest drugi i trzeci trymestr ciąży. Nie bójcie się tego! Kobiety w ciąży także mogą stosować znieczulenie miejscowe.

  • Mit nr 3 – ciężarna nie może leczyć zębów

Mitem jest również twierdzenie, że nie można usuwać zębów w ciąży. Nic bardziej mylnego! Siedlisko bakterii i bólu należy usuwać a nie czekać do rozwiązania. Brak reakcji i rozwój bakterii mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia dziecka. Jeżeli zajdzie nagła potrzeba należy usnąć ząb w każdym okresie ciąży.

  • O czym jeszcze należy wiedzieć?

Jedynie na co należy uważać w ciąży to prześwietlenia zębów. Należy ich unikać w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tworzą się wszystkie tkanki organizmu dziecka. Promieniowanie jonizujące może ten proces zakłócić. Jeśli jednak zdjęcie rtg jest niezbędne w na późniejszych etapach ciąży można je już bezpiecznie wykonać, zachowując odpowiednie procedury.

W czasie ciąży można i warto przeprowadzić również profesjonalny zabieg higienizacji. To zabieg usuwania kamienia nazębnego ultradźwiękami (tzw. skaling) i piaskowania. Jest on zupełnie bezpieczny i potrzebny.

Pamiętajcie również o odpowiedniej diecie! Tak kuszące niezdrowe zachcianki odstawcie w kąt! Zamieńcie je na warzywa i owoce, które nie tylko dostarczą niezbędnych składników odżywczych i będą zdrowsze, ale również pomogą oczyścić osad z zębów. Przyszłe mamy, starajcie się nie podjadać w nocy, ponieważ właśnie wtedy zęby są szczególnie bezbronne, a dodatkowo nie wytwarzamy na tyle dużo śliny, w której zawarte są enzymy likwidujące rozwój bakterii. Dobra dieta pełni ważną funkcję nie tylko w kontekście zdrowia ciężarnej, ale również rozwoju i mineralizacji zębów u rozwijającego się dziecka.

 

Jeśli więc nie chcesz być jak Bezzębna Księżniczka, pamiętaj o powyższych zasadach i stosuj się do nich w trakcie ciąży.

Dodaj komentarz