Ostatnio dość popularne stały się aparaty Bioblok. Są to aparaty wyjmowane, stosowane u dzieci.

Aparat Bioblok służy do ekspansji, czyli poszerzenia łuków zębowych u pacjentów z niedoborem wzrostu kości szczęk. Leczenie nim jest najbardziej skuteczne u dzieci do 10 r. ż., u których trwa intensywny rozwój twarzoczaszki. Może być stosowany już u 5-6-latków.

Jest to aparat ruchomy/wyjmowalny i jego klamry z powodzeniem mogą być zaprojektowane do zamontowania na mleczne „piątki”. Bioblok to świetne narzędzie, ale trzeba umieć nimi odpowiednio zarządzać! To nie jest aparat taki jak znana i powszechna płytka Schwarza.

Co ważne aparat Bioblok powinien być noszony 24 godziny na dobę i zdejmowany jedynie raz dziennie na krótką chwilę na – na czas rozkręcenia śruby przez rodzica i mycia zębów oraz samego aparatu! Dzieci nie zdejmują tego typu aparatów w szkole, czy w przedszkolu, jedzą w nich i śpią. W takim protokole leczenia ekspansja, czyli poszerzenie łuków, zajmuje około 4 miesiące, jest więc to krótki czas, a leczenie jest bardzo skuteczne. Rodzice często są pod wrażeniem jak zmienia się nie tylko zgryz, ale i twarz ich dziecka.

Większość dzieci bardzo szybko przyzwyczaja się i nosi tego typu aparat non stop. Jeżeli współpraca nie jest wzorowa i dziecko często wyjmuje aparat, efekty leczenia nie postępują. Występuje wówczas częste niedopasowanie i pojawiają się awarie aparatu. Jest to widoczne na wizytach kontrolnych, które odbywają się co 3-4-tygodnie, ponieważ taki aparat jest poluzowany do tego stopnia, że czasami wręcz spada. Aby Bioblok działał, musi trzymać się bardzo dobrze z odpowiednią retencją na zębach. Jeżeli zaczyna wypadać nie spełnia swojej roli. Aparat Bioblok nawet utrzymywany w buzi, ale nietrzymający się mocno na zębach, nie będzie aktywował odpowiednich sił i leczenie nie będzie postępować. Dziecko powinno być pozytywnie motywowane do noszenia aparatu oraz sprawdzane przez rodziców.

Drugim niezbędnym aspektem powodzenia leczenia aparatem Bioblok jest codzienne rozkręcania w nim śruby przez rodziców. Powinno to być wykonywane zawsze o stałej porze i w odpowiednim kierunku. Dzięki temu aparat działa. Niestety, tu nie ma miejsca na odstępstwa od zasad i tylko świadomi i naprawdę współpracujący pacjenci mają szansę na sukces leczenia.

Aparaty Bioblok stosujemy w klinice L’experta od kilku lat. Należy też podkreślić, że leczenie Bioblokiem to nie to samo co leczenie ortotropią!

Dodaj komentarz