Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów i dziąseł! Nie wystarczy po prostu dwa razy dziennie umyć zęby, aby uniknąć próchnicy i paradontozy. Trzeba jeszcze wiedzieć jak to robić właściwie! Oto nasze wskazówki!

Czyszczenie całej jamy ustnej składa się z czterech etapów!

Pierwszym jest oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych! Dokładnie tak. Sama szczoteczka (bez względu na jej rodzaj) nie wystarczy, aby porządnie umyć zęby. Musimy również pamiętać o miejscach, gdzie nie jest wstanie dostać się jej włosie, a gdzie resztki pokarmu również się gromadzą, czyli o stykach zębów. Pamiętajmy, że najpierw oczyszczamy zakamarki i powierzchnie styczne, a dopiero później łapiemy za szczoteczkę i oczyszczamy przód, tył i powierzchnie żujące zębów. Wiele osób robi to odwrotnie, a to błąd. Ważny jest także sposób, w jaki będziemy nici używać. Przy oczyszczaniu zębów górnych nić kierujemy ku dołowi, jeśli czyścimy zęby dolne nić kierujemy ku górze. Bardzo ważne jest także to, aby do każdej przestrzeni używać czystego kawałka nici.

Kolejnym etapem jest czyszczenie zębów za pomocą szczoteczki i pasty. Szczotkowanie zębów należy zaczynać od zewnętrznych powierzchni zębów przy zaciśniętych szczękach. Następnie rozchylamy szczęki i myjemy powierzchnie żujące oraz wewnętrze strony zębów. Zalecaną metodą mycia zębów jest technika wymiatająca lub okrężna. Metoda okrężna polega na przyłożeniu szczoteczki prostopadle do linii oczyszczanych zębów. Szczotkujemy zęby za pomocą małych okrężnych ruchów. Metoda wymiatająca polega na tym, że szczoteczkę ustawia się pod kątem ok. 45 stopni w okolicy szyjek zębowych. Włoski szczoteczki powinny być skierowane do powierzchni zębów. Następnie wykonujemy okrągłe ruchy przy linii dziąseł i wymiatające w kierunku powierzchni żujących. Takie ruchy na każdej powierzchni każdego zęba powinny być wykonane trzy razy.

Jaką pastę wybrać? Temu tematowi poświęciliśmy w dużej części wpis https://funkyortho.pl/czy-pasta-do-zebow-moze-szkodzic/ Można wybrać pastę dedykowaną konkretnym potrzebom zębów np. wybielającą lub przeciwdziałającą chorobom dziąseł lub nadwrażliwości zębów, ale najważniejsze jest, aby w swoim składzie miała fluor. Przyjmowany w odpowiednich dawkach jest dla organizmu bezpieczny. Wraz z pastą dostarczamy go tak naprawdę w śladowych ilościach. Natomiast jest niezastąpiony w ochronie zębów. Hamuje wzrost bakterii oraz wbudowując się w hydroksyapatyty szkliwa sprawia, że jest ono odporne na atak kwasów, produkowanych przez bakterie próchnicowe. Zwracajmy uwagę jedynie na stężenie fluoru w paście do zębów.  Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pasta stosowana u dzieci od 1 ząbka do 6 roku życia powinna zawierać 1000 ppm fluoru. Ważna jest tu również ilość używanej pasty. U dzieci od o do 3 lat powinna wynosić ona tyle, co ziarnko ryżu, natomiast u dzieci od 3 do 6 lat jest to ziarnko groszku, a powyżej 6 lat zmienia się dawkę fluoru na 1400 ppm i jest to już ta sama ilość fluoru co powinna być stosowana w paście dla dorosłych.

Po szczotkowaniu zębów następnie zajmujemy się usuwaniem bakterii za pomocą specjalnego czyścika z języka. Zalegające w jamie ustnej osady bardzo łatwo wnikają w jego porowatą powierzchnię, sprzyjając namnażaniu się bakterii i są powodem przykrego zapachu. Poświeciliśmy temu tematowi również cały wpis, do którego odsyłamy https://funkyortho.pl/skrobaczki-do-jezyka-hit-czy-kit/ Język oczyszczamy za pomocą specjalnej skrobaczki, którą przesuwamy po języku od nasady, aż po jej koniec.

Na końcu całego procesu płuczemy jamę ustną płynem do ust.

Wszystkich zapraszamy na wizyty do kliniki L’experta, gdzie w ramach programu higienizacyjnego przeprowadzajmy szczegółowy instruktaż czyszczenia jamy ustnej.

 

 

 

Dodaj komentarz