Codziennie dwa razy dziennie szczotkujesz i nitkujesz zęby, używasz płynu do higieny jamy ustnej, jeśli nosisz aparat, wykorzystujesz irygator oraz doraźnie wyciorki. Ale czy wiesz, że nawet to nie uchroni Cię od odkładania się płytki nazębnej, która następnie przekształca się w kamień nazębny?! Jedynym sposobem, aby go usunąć jest profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym, którą powinien wykonywać regularnie każdy z nas!

Niestety, powstawanie kamienia nazębnego jest nieuniknione. Jest to twardniejąca, zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, Składa się z bakterii żywych oraz martwych, które powodują próchnicę i choroby dziąseł. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się już po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów. Jeśli więc dziś niedokładnie wyszczotkujesz zęby już jutro może na nich powstać warstwa trudna do usunięcia. O ile płytkę nazębną możemy sami usunąć, o tyle twardy kamień nazębny już nie. Takie złogi może zniwelować jedynie profesjonalista – higienistka lub stomatolog za pomocą specjalnych urządzeń podczas skalingu i piaskowania. W profilaktyce próchnicy, chorób dziąseł oraz przyzębia niezwykle ważna jest więc gabinetowa higienizacja zębów. Każdy pacjent powinien odbywać taką wizytę raz na pół roku.

Przede wszystkim instruktaż higieny jamy ustnej 

Profesjonalna higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym składa się z trzech etapów – skalingu, piaskowania oraz polerowania. Zabieg poprzedzony jest kontrolą stanu uzębienia oraz poziomu utrzymywania higieny jamy ustnej. W klinice L’expeta odpowiednio przeszkolone higienistki przeprowadzają dokładny instruktaż, podczas którego edukują pacjenta jak powinien dbać o zęby.

Przeprowadzają z nim wywiad, w takcie którego dowiadują się, jaką szczoteczką myje zęby oraz jakie ruchy wykonuje w trakcie tej czynności. Następnie dokładnie pokazują jak prawidłowo czyścić zęby – nie tylko jak je szczotkować, ale i jak wykorzystywać nić dentystyczną, o czym nadal wiele osób zapomina. Pomagają również dobrać odpowiednie akcesoria. To baza do utrzymywania stanu zębów w dobrej kondycji. O tym jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej pisaliśmy w tym wpisie.

Skaling

Pierwszym etapem profesjonalnej higienizacji jest skaling – czyli usunięcie grubej warstwy kamienia nazębnego, który zwykle znajduje się przy linii dziąseł. Skaling wykonujemy przy pomocy ultradźwięków, które powodują pękanie kamienia nazębnego. Małą końcówkę urządzenia przykładamy w odpowiedni sposób do powierzchni zęba, a pacjent odczuwa jedynie drgania.

Piaskowanie

Następnie wykonywane jest piaskowanie, czyli zdjęcie miękkiego osadu z całej powierzchni zębów. W tym etapie wykorzystywana jest specjalna piaskarka, która skierowana na powierzchnię zębów wyrzuca wraz z wodą pod ciśnieniem dwuwęglan sodu, przez co dokładnie usuwa delikatniejszy osad.

Polerowanie

W ostatnim etapie wykonywane jest polerowanie zębów z użyciem specjalnej pasty, szczoteczek oraz gumek. Wykonuje się go, aby zęby uzyskały odpowiednią gładkość. Zapobiega to szybszemu osadzaniu się osadu oraz kamienia.

Kiretaż

Jeśli kamień zdążył odłożyć się również głębiej, w kieszonkach dziąsłowych, powodując krwawienie dziąseł, czyli rozwój paradontozy,  pacjenta powinien umówić się dodatkowo na wizytę, podczas której chirurg-stomatolog przeprowadza bardziej specjalistyczny zabieg kiretażu. Wykonuje się go w zależności od stopnia nasilenie problemu w sposób zamknięty (odsłaniając kieszenie dziąsłowe bez ich nacinania) lub otwarty (z nacięciem dziąsła i odsłonięciu korzenia zęba). Kamień usuwa się skalerem oraz kiretami, które dzięki odpowiedniemu wygięciu mogą dostać się do każdej szczeliny.

Zalecenia do higienizacji zębów 

Profesjonalną higienizację powinno wykonywać się regularnie co 6-8 miesięcy. Warto udać się na skaling i piaskowanie zawsze, gdy zauważamy tworzący się osad lub kamień nazębny.

Z zabiegu powinni korzystać szczególnie często pacjenci cierpiący na parodontozę. Niedoczyszczone zęby, z zalegającym w kieszonkach dziąsłowych i na linii dziąseł kamieniem nazębnym mogą stawać się ruchome. Dzieje się tak ponieważ bakterie powodują stan zapalny dziąseł. W efekcie dziąsła krwawią, ich linia obniża się odsłaniając szyjki zębowe. Wówczas niezbędne jest usunięcie kamienia nazębnego i poddziąsłowego.

Zabiegi skalingu i piaskowania są niezbędne również przed założeniem aparatu ortodontycznego lub wybielaniem zębów.

Poza tym powinno się je wykonać przed każdym zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym nie tylko na jamie ustnej, ale również w każdym innym rejonie ciała. Jest to zalecane, ponieważ siedlisko bakterii znajdujące się w jamie ustnej należy niwelować, aby nie przeniosło się dalej i nie powodowo zakażenia w osłabionym po zabiegu orgazmie.

Zabieg higienizacji trwa około półtorej godziny. Nie trzeba przed nim przygotowywać się. Po wykonaniu higienizacji przez kolejną dobę należy wstrzymać się od spożywania barwiących produktów, czyli należy stosować tzw. dietę białą.

 

Dodaj komentarz