Zastanawiają Cię różne kwestie związane z leczeniem ortodontycznym? Chciałbyś wiedzieć, jak należy się zachować w przypadku różnych nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie terapii? Dziś odpowiadamy na kilka częstych pytań pacjentów!

  • Czy w aparacie ortodontycznym można leczyć zęby?

Każdy ortodonta powie Ci, że przed założeniem aparatu należy zrobić dokładny przegląd zębów i wyleczyć wszystkie ewentualne ubytki! Bez tego nie rozpoczniesz leczenia. Wiadomo jednak, że terapia ortodontyczna to długi proces i czasami w jego trakcie może rozwinąć się próchnica lub gdy zęby zaczynają się rozsuwać, pojawiają się niewidoczne wcześniej ubytki. Co wtedy? Nie martw się. Podczas noszenia aparatu bez problemu możesz leczyć zęby. Zwykle wystarczy, że ortodonta przed wizytą u stomatologa zdejmie zamek z jednego, wymagającego interwencji zęba. Ważne jest jedynie, aby po wyleczeniu próchnicy, jak najszybciej z powrotem go nakleić, tak aby leczenie ortodontyczne nie zatrzymało się lub jego efekty nie cofnęły się.

  • Czy leczenie ortodontyczne pozwala na leczenie kanałowe?

W trakcie noszenia aparatu stałego można również leczyć zęby kanałowo. Oczywiście taki ząb, zarówno w normalnej sytuacji, jak i w trakcie leczenia ortodontycznego, podlega okresowym kontrolom radiologicznym. Natomiast, gdy dopiero planuje się leczenie ortodontyczne, a przed nim przeprowadza się leczenie kanałowe na bardzo zniszczonym zębie, z przewlekłymi stanami zapalnymi, należy poczekać nawet od trzech do sześciu miesięcy z założeniem aparatu. Trzeba upewnić się, że zmiana w kości prawidłowo się goi. W innych przypadkach leczenie ortodontyczne możemy zacząć od razu po wyleczeniu zęba.

  • Czy można usuwać ósemki w trakcie terapii?

Wcale nie musisz usuwać zatrzymanych lub niemieszczących się w łuku ósemek przed założeniem aparatu ortodontycznego. Możesz zrobić to również po jego montażu.

Czasami warto poczekać na efekty terapii i na późniejszym etapie zadecydować, czy jest to konieczne. Rzeczywiście zdarza się, że gdy w planach jest przesunięcie zębów w tył w łuku zębowym, usunięcie ósemki może ułatwić ten ruch. A jeśli mimo wszystko najpierw usuwasz zęby mądrości, a potem zakładasz aparat, to należy poczekać na wygojenie się ran i powrót o pełnej sprawności jamy ustnej. Zwykle należy odczekać z naklejaniem zamków ok. dwóch tygodni.

  • Czy mogę założyć aparat, gdy mam koronę lub implant?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy możesz leczyć się ortodontycznie, gdy masz uzupełnienie protetyczne np. koronę lub implant to odpowiedź jest krótka. Tak! Do uzupełnień tego typu istnieją specjalne kleje, dzięki którym bez problemu można przymocować zamek. Poza tym ząb, na którym jest osadzona korona będzie zachowywał się i przesuwał pod wpływem sił aparatu jak reszta zębów. Jedynym wyjątkiem jest korona wykonana na implancie – taki ząb nie będzie się przesuwał, ale taki ząb może pełnić w leczeniu ważną rolę tzw. zakotwienia!

  • Aparat ortodontyczny a ciąża

Wiele młodych kobiet, chcących założyć aparat, planuje również macierzyństwo. Pytają one o to, czy mogą być równolegle w ciąży i prostować zęby. Obie sytuacje nie wykluczają się, jednak wszystko zależy od tego, na jakich są etapach.

Gdy pacjentka jest już po badaniach diagnostycznych, ma zaplanowane leczenie ortodontyczne i nagle okazuje się, ze spodziewa się dziecka, raczej powinna poczekać z naklejeniem zamków do porodu. Zarówno początki ciąży jak i start z aparatem są uciążliwe. Przyszła mama powinna mieć komfort i dobre warunki do radzenia sobie z „urokami” pierwszych tygodni po zapłodnieniu. Jest wtedy zwykle osłabiona, ma mdłości, bóle głowy, jest senna. Noszenie aparatu może te stany pogarszać i również wymaga okresu adaptacji. Poza tym u niektórych kobiet w ciąży łatwiej dochodzi do zapalenia dziąseł. Wpływają na to zmiany hormonalne, które pojawiają się na początku drugiego trymestru i nasilają aż do ósmego miesiąca ciąży. W tym czasie dziąsła mogą stać się podatne na stany zapalne i krwawienie. Aparat ortodontyczny i utrudniona higiena jamy ustnej w nim, również nie będą ułatwiały leczenia takich objawów.

Możliwa jest również sytuacja, w której kobieta nosi już aparat i zachodzi w ciążę. Wówczas oczywiście nie ma konieczności zdejmowania go na ten czas. Pacjentka jest już dobrze zaadaptowana do aparatu, dobrze go znosi i potrafi w nim właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Nie ma więc konieczności rezygnowania z leczenia.

  • Czy w trakcie noszenia aparatu stałego można zmieniać kształt zębów

Prostujesz zęby i nagle okazuje się, że chociaż stoją coraz bardziej równo, to z ich kształtami coś jest nie tak? Np. masz tzw. mikrodontyczne dwójki, czyli są one zbyt małe w stosunku do jedynek. Albo ząb z odbudową kompozytową po wyprostowaniu jest za krótki lub długi? Spokojnie, możesz pozwolić sobie na zmianę kształtów zębów również nosząc aparat. Co więcej, wystarczy, że ortodonta odklei zamki jedynie z zębów, które mają być odbudowane.

Takie obudowy kompozytowe są częstą procedurą po założeniu aparatu ortodontycznego. Wcześniej zęby są zazwyczaj bardzo zsunięte lub stłoczone i zrotowane, by móc zauważyć pewne nieprawidłowości i je odbudować. Podczas leczenia ortodontycznego łuki poszerzają się, a zęby rozsuwają i prostują, więc zaczyna to być widoczne.

Inną sytuacją, w której lepiej zaczekać też ze zmianą kształtu zębów jest diastema, czyli przerwa między jedynkami. Jeśli planujesz leczenie ortodontyczne, aparat zsunie i zamknie lukę, bez potrzeby nadrabiania jedynek kompozytem.

Pamiętajcie, że najlepsze efekty można uzyskać uzupełniając rezultat zakończonego leczenia ortodontycznego leczeniem z zakresu stomatologii estetycznej. Po zdjęciu aparatu najlepiej można ocenić proporcje i symetrię zębów. Dobry stomatolog estetyczny będzie widział co poprawić w ich kształcie i kolorze, aby wyglądały jak najlepiej.

  • Czy w aparacie ortodontycznym można usuwać kamień nazębny?

Czy zastanawiasz się czy nosząc aparat ortodontyczny będziesz mógł robić skalling i piaskowanie? W trakcie leczenia ortodontycznego profesjonalna higienizacja to mus! Noszenie aparatu bardzo utrudnia zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dlatego jak najbardziej nie tylko można, ale nawet trzeba regularnie usuwać osad i kamień nazębny, raz na 6 miesięcy w gabinecie stomatologicznym.

  • Aparat ortodontyczny a badania rtg

Często pojawia się również pytanie o możliwość wykonywania prześwietleń w aparacie. Jak najbardziej, jest to dozwolone. Co więcej, w trakcie leczenia ortodontycznego wykonuje się często kontrolny pantomogram, aby skontrolować położenie korzeni.

  • Aparat ortodontyczny a rezonans magnetyczny

Noszenie aparatu nie jest przeciwwskazaniem również do wykonania rezonansu magnetycznego. Nie trzeba go zdejmować przed tym badaniem, należy jedynie odpiąć wszystkie ruchome elementy oraz sprawdzić, czy reszta jego części jest dobrze przymocowana. Taka procedura jest poprawna i dozwolona, choć trzeba wiedzieć, że w uzyskanym obrazie mogą wystąpić pewne artefakty (ciemne plamy), które mogą utrudniać interpretację wyniku.

 

Dodaj komentarz