Wiele dorosłych osób, które chciałoby wyprostować zęby, zastanawia się, czy w ich wieku nie jest za późno na leczenie ortodontyczne. Tymczasem na założenie aparatu może zdecydować się każdy, a leczenie ortodontyczne w dorosłym życiu może być fantastyczną przygodą!
Dobra wiadomość jest taka, że obecnie osoba w każdym wieku może prostować zęby. Leczenie ortodontyczne można przeprowadzać zarówno u dzieci w wieku przedszkolnym, jak i u nastolatków, osób dojrzałych oraz u seniorów. Obecnie coraz więcej dorosłych korzysta z tej możliwości i decyduje się na prostowanie zębów. Pacjenci są teraz bardziej świadomi swojego zdrowia i wyglądu oraz chcą leczyć wady zgryzu, które zostały przeoczone lub zaniedbane w ich dzieciństwie.
Powodów, dla których warto założyć aparat w dorosłości jest wiele.
Przede wszystkim rozważ założenie aparatu, jeśli krzywe, stłoczone i zrotowane zęby powodują, że niechętnie zerkasz w lusterko. Ortodonta wyprostuje Ci zęby, tak że będziesz uśmiechać się od ucha do ucha. Chęć posiadania prostych zębów i poprawy urody, to główny motyw, którym kierują się dziś młodzi dorośli.
Poza tym, jeśli w przeszłości straciłeś ząb, a sąsiadujące przesunęły się w stronę luki po nim, również warto, abyś zdecydował się na leczenie ortodontyczne, a następnie protetyczne. Brak jakiegokolwiek zęba źle wpływa na cały zgryz i może wywoływać różne dysfunkcje. Wskazane jest więc go odbudować, ale najpierw trzeba odzyskać na niego miejsce, właśnie za pomocą aparatu. W tym przypadku leczenie ortodontyczne polecane jest częściej starszym osobom, które mogą mieć tego typu problemy nawet od wielu lat.
Również jeśli cierpisz na bóle głowy, mięśni twarzy lub karku, także powinieneś udać się do ortodonty. Taki stan często wynika z zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i wad zgryzu. Lekarz prawdopodobnie skieruje Cię na szynoterapię, a następnie może zalecić leczenie ortodontyczne, które poprawi stan Twojego zdrowia.
Nowoczesna ortodoncja nastawiona jest na przywrócenie funkcji zgryzu i poprawienie jego wyglądu. Dorośli pacjenci mogą liczyć na to, że dzięki terapii nie tylko ich uśmiech zmieni się na korzyść, ale również polepszeniu ulegnie zdrowie jamy ustnej oraz nawet całego organizmu. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe, wynikające ze złego zgryzu może bowiem przenosić się i oddziaływać na ułożenie stawu skroniowo-żuchwowego oraz na inne partie ciała. Dobrze przeprowadzona terapia ortodontyczna jest w stanie niwelować bóle głowy, stawów, czy nawet karku.
Ważne jest to, że współczesna ortodoncja oferuje wiele metod i aparatów dostosowanych do potrzeb dorosłych pacjentów. Pozwala wręcz na cyfrowe zaprojektowanie uśmiechu, dzięki czemu można uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty. Dostępne są bardzo trwałe i estetyczne materiały, które zadowolą gust każdej osoby. Do dyspozycji dorosłych jest np. nowoczesny aparat samoligaturujący, który znacząco przyspiesza leczenie i sprawia, że jest ono bardziej komfortowe. Natomiast te osoby, którym zależy na jak najbardziej estetycznym wyglądzie w aparacie, mogą zdecydować się na założenie zamków kryształowych lub porcelanowych, które są praktycznie niewidoczne. Mogą one być zastosowane zarówno w aparacie tradycyjnym – z gumkami jak i samoligaturującym. Inną techniką, którą bardzo lubią dorośli pacjenci są szyny prostujące np. przezroczyste nakładki systemu Invisalign. Również są niewidoczne, poza tym pacjent sam może je zdjąć np. na czas jedzenia lub mycia zębów. Z kolei dla bardziej odważnych osób dostępne są kolorowe lub czarne ligatury, a nawet aparaty biżuteryjne w kolorze szampańskiego złota, które zdobią i podkreślają uśmiech.
Dorosły pacjent nie powinien mieć wątpliwości, czy w jego wieku nie jest za późno na założenie aparatu. Korzyści, jakie może osiągnąć jest wiele. Metody i techniki również są różnorodne, dlatego na pewno wraz z ortodontą wybierze najlepszą dla siebie. Musi jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, co chce osiągnąć dzięki leczeniu i jakie efekty będą dla niego satysfakcjonujące, a następnie dokładnie omówić je ze swoim lekarzem. Mimo, że terapia ortodontyczna trwa długo ok. dwóch lat, czas biegnie dość szybko i niejednokrotnie pacjent jest zdziwiony, że leczenie się kończy. Dziwią się, że ten proces mają już za sobą i przede wszystkim cieszą, że mimo późnego wieku zdecydowali się na niego.