Stomatologia i ortodoncja również mają swoje „nowości”. Pojawiające się trendy w tych dziedzinach medycyny, nie tylko sprawiają frajdę i usprawniają pracę specjalistów od zdrowia zębów i jamy ustnej, ale również przede wszystkim służą pacjentom. Dlatego przeczytajcie co w ostatnich latach jest modne w tych obszarach!
Holistyczne podejście
Czasy, gdy lekarz lecząc zęby lub zgryz zwracał uwagę jedynie na te części organizmu człowieka dawno minęły. Obecnie stomatolodzy diagnozując pacjenta, spoglądają całościowo na jego zdrowie i estetykę twarzy oraz przeprowadzają terapię tak, aby szeroko wpływała na poprawę tych aspektów. Żeby efekty były jak najlepsze, leczenie bardzo często jest zespołowe. Stomatolodzy i ortodonci konsultują się z innymi specjalistami z sobie pokrewnych dziedzin, ale również spoza nich.
Holistyczne podejście i praca zespołowa jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego, że w ostatnich latach medycyna bardzo się rozwinęła. Wiedzy i umiejętności do przyswojenia jest znacznie więcej niż kiedyś, a to wpłynęło na dużą fragmentaryzację specjalizacji. Nie ma już dentystów, którzy są w pełni wykfalifikowani w całej tej dziedzinie. W samej stomatologii mamy teraz lekarzy, którzy zajmują się konkretnie np. stomatologią zachowawczą, endodoncją, implantologią lub protetyką. Ortodoncja również jest oddzielnym odłamem tej profesji. To samo dotyczy również innych gałęzi medycyny.
Dlatego mamy obecnie lekarzy, którzy są bardzo mocno ukierunkowani na wąskie obszary, dzięki czemu są w nich bardzo dobrzy, ale też to wymaga od nich umiejętności współpracy z innymi ekspertami z dziedzin pokrewnych.
Poza tym problemy Pacjenta są często bardzo złożone. Organizm jest skomplikowany i jego jedne dysfunkcje mogą wynikać z innych, nawet pozornie niezwiązanych. Aby się ich pozbyć, trzeba umieć spoglądać szeroko na konkretny przypadek kliniczny i często działać kilkutorowo. Dlatego też dobrzy stomatolodzy i ortodonci obecnie znają się na swoich specjalizacjach, ale też mają pogląd na to jak inne dziedziny mogą wspomagać leczenie ich pacjentów i w razie potrzeby konsultują się oraz współdziałają z odpowiednimi lekarzami i terapeutami.
Dla przykładu w nowoczesnej ortodoncji dziecięcej bardzo często wykorzystywana jest współpraca na linii ortodonta – laryngolog lub logopeda, mioterapeuta, czy tez alergolog i fizjoterapeuta. Dzięki takiemu współdziałaniu specjaliści usuwają przyczyny złego rozwoju zgryzu dziecka i pozwalają mu wrócić na naturalne, właściwe tory.
Również w przypadku leczenia dorosłych pacjentów, którym zależy na jak najlepszym wyglądzie uzębienia i niwelacji wizualnych aspektów wady zgryzu, bardzo korzystna jest praca zespołowa np. ortodonty z protetykiem, ale również stomatologiem estetycznym lub lekarzem medycyny estetycznej. To jak powinno wyglądać holistyczne leczenie jest bardzo indywidualne i zależy od potrzeb pacjenta. Niektóre osoby mają braki zębowe, które po leczeniu ortodontycznym bez problemu można uzupełnić implantami, inni mają starte lub przebarwione zęby, które należy odbudować za pomocą kompozytu lub licówek, a jeszcze inni mają np. cofniętą brodę, której w tym wieku już nie zniwelujemy za pomocą aparatu, ale na przykład można nieco zakamuflować zabiegami medycyny estetycznej.
Nacisk na profilaktykę i eliminację przyczyn wad zgryzu
Kolejnym bardzo korzystnym i popularnym trendem jest wprowadzanie u najmłodszych pacjentów leczenia przyczynowego wad zgryzu. Wdrażanie zmian w nawykach rozwijającego się dziecka lub eliminowanie u niego pewnych przeszkód może uchronić je przed rozwojem poważnej wady zgryzu i związanych z nią wielu schorzeń.
Dlatego tak istotne jest uczenie maluchów prawidłowego oddychania przez nos, czy odpowiedniego połykania pokarmów. Ważne jest również, aby dziecko nie ssało za długo i zbyt często smoczka lub palców. Inne potencjalne przyczyny niewłaściwego rozwoju szczęki i w przyszłości wystąpienia krzywego ustawienia zębów to np. przerośnięty w dzieciństwie trzeci migdał, skrócone wędzidełko podjęzykowe, alergie czy przewlekłe infekcje. Każdy z tych czynników powinien być wyeliminowany w odpowiednim momencie rozwoju dziecka. Sprowadzenie zgryzu malucha na właściwe tory również może wymagać współpracy kilku specjalistów. Chociażby logopedy, laryngologa, fizjoterapeuty, czy mioterapeuty.
Leczenie zgryzu bez usuwania zębów
Pewnie wielu z Was ma w sobie lęk, że skoro macie stłoczone zęby ortodonta będzie chciał je Wam wyrywać. Możecie jednak odetchnąć z ulgą. Ekstrakcje stosuje się bowiem w ortodoncji w ostatnich latach coraz rzadziej.
Obecnie, gdy w łuku zębowym brakuje przestrzeni, specjalista zamiast wyrywać zęby poszerza go. Ta forma terapii wymaga wykorzystania specjalnych aparatów, pozwalających na przesunięcie zębów i wytworzenie odpowiednich odstępów pomiędzy nimi. W efekcie pacjent nie tylko pozbywa się wady zgryzu, ale też jego twarz i uśmiech stają się piękniejsze.
Nowoczesne aparaty samoligaturujące
Ortodoncja ma do dyspozycji również wiele nowoczesnych narzędzi. W ostatnich latach tradycyjne aparaty stałe ustąpiły miejsca bardziej zaawansowanym systemom samoligaturującym. To aparaty, które również są montowane na zębach na pewien czas, bez możliwości zdejmowania, ale dzięki innej budowie zamków, które wyposażone są w specjalne klapki, mają kilka istotnych zalet.
Dzięki nim efekty leczenia pojawiają się szybciej, a terapia trwa krócej (nawet o kilka miesięcy). Wizyty kontrolne są rzadsze (co 6-8 tygodni). Leczenie tym typem aparatu jest bardziej komfortowe dla pacjenta i pozwala mu łatwiej utrzymać właściwą higienę jamy ustnej. Dzięki aparatowi samoligaturującemu możliwe jest uzyskanie szerszej rozbudowy łuków zębowych.
Aparaty estetyczne
Obecnie ortodoncja wychodzi również naprzeciw specyficznym potrzebom pacjentów. Estetyczne aparaty to kolejny hit ostatnich lat. Do dyspozycji mamy szeroki wybór materiałów, wykorzystywanych do ich produkcji. Systemy z porcelanowymi lub kryształowymi zamkami zapewniają pacjentom większą estetykę leczenia. Dostępne są nie tylko warianty przeźroczyste, ale i mleczne. Są one znacznie mniej widoczne, niż aparaty z zamkami wykonanymi z metalu. Każda osoba może wybrać najbardziej odpowiadającą jej opcję.
Są również pacjenci, którzy nie chcą nosić na stałe aparatu. U niektórych z nich można zastosować nakładki prostujące np. Invisalign. To metoda korygowania wad zgryzu za pomocą przezroczystych nakładek. Są one małowidoczne, poza tym pacjent sam może je zdjąć. Nakładki są wymieniane na nowe co ok. dwa tygodnie, zawsze więc są świeże i ładnie wyglądają. Wytwarzane są indywidualnie dla każdej osoby – dostosowywane do zgryzu na podstawie wycisków, z których odlewa się je z giętkiego, przezroczystego tworzywa.
Nowe technologie
Rozwój technologiczny wkroczył w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Nie ominą także stomatologii i ortodoncji.
Zaawansowane urządzenia takie jak skanery cyfrowe, cyfrowa tomografia stomatologiczna CBCT, pozwalają na błyskawiczne otrzymanie wyniku badania. Ze względu na swoją cenę skanowanie zgryzu zamiast tradycyjnych wycisków są one jeszcze w Polsce rzadko wykorzystywane, ale zapewne w przyszłości zastąpią tradycyjne wyciski.
Komputerowe wizualizacje i projektowanie wykorzystuje się również w wielu popularnych systemach ortodontycznych. Jest tak w przypadku wspominanych nakładek Invisalign czy aparatów stałych Insignia.
W stomatologii endodontycznej, która zajmuje się leczeniem kanałowym obecnie nie ma już prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego bez mikroskopu. Urządzenia te weszły do gabinetów dentystycznych i są wykorzystywane oprócz endodoncji także do wykonywania estetycznych i trwałych wypełnień czy nawet szlifowania zębów pod korony czy licówki. Powiększenie pola działania w obszarze leczonego zęba przekłada się na lepszą precyzję i trwałość uzupełnień.
Z kolei Digital Smile Design (DSD) to system pozwalający na cyfrowe zaprojektowanie przyszłego uśmiechu pacjenta. Wykorzystywany jest głównie przez protetyków zajmujących się odbudową zębów. Program pozwala na szczegółowe zaplanowanie zmian kształtu zębów, zastosowania licówek i koron. Specjalista może sprawdzić, czy dane rozwiązanie na pewno da najlepszy efekt wizualny w kontekście rysów twarzy. Inną korzyścią jest też możliwość pokazania pacjentowi, jak finalnie będą prezentowały się jego zęby.
Wybierając gabinet lub dentystę warto zastanowić się i dopytać, czy dysponuje on nowoczesną wiedzą i urządzeniami, które sprawią, że leczenie zębów będzie na wysokim i obecnie możliwie najlepszym poziomie.