Marzysz o pięknych, białych i równych zębach?! Licówki to świetny sposób na poprawę Twojego uśmiechu. Te cienkie porcelanowe lub kompozytowe nakładki przeżywają wielką popularność w ostatnim czasie. To hit stomatologiczny! Metamorfozy z ich wykorzystaniem są wręcz spektakularne, a z metody chętnie korzystają gwiazdy i znane osobistości. Kiedy warto założyć licówki i jak dokładnie wygląda proces ich montowania?

Licówki to cieniutkie, bo zaledwie 0,5 milimetrowe nakładki, przyklejane na poszczególne zęby. Idealnie poprawiają ich kształt, kolor oraz rozmiar. Dzięki nim każdy ząb może mieć bardzo precyzyjnie skorygowany wygląd, pod warunkiem jednak, że nie ma zbyt dużych uszkodzeń lub wypełnień!

Licówki znakomicie nadają się do poprawiania zębów, które z czasem nieco się starły, uległy ukruszeniu lub drobnemu pęknięciu oraz zmieniły niekorzystnie barwę np. pod wpływem leczenia kanałowego, przyjmowania różnych leków, czy też palenia tytoniu. Poza tym można za ich pomocą maskować drobne wychylenie, odchylenie, nachodzenie czy zrotowanie zębów, czyli jednym słowem nieco wizualnie je wyprostować.

Jest to idealna metoda do wielokierunkowej, całościowej metamorfozy zębów, których estetyka pozostawia wiele do życzenia, ale które jednocześnie są ogólnie całe i zdrowe. Jest to podstawa do tego, aby stomatolog miał do czego przykleić bardzo cienkie nakładki. Jeśli natomiast masz większe ubytki lub bardziej zaawansowaną wadę zgryzu, wskazane dla Ciebie będą inne metody odbudowy zębów oraz leczenie ortodontyczne. Po zakończeniu noszenia aparatu, gdy zęby zostaną już odpowiednio ustawione, licówki również mogą stanowić doskonałe wykończenie całościowej terapii metamorfozy uśmiechu.

Należy również wiedzieć, że aby licówki służyły przez wiele lat, ich właściciel nie może być bruksistą. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że będzie niszczył licówki, które pod wpływem zagryzania i zgrzytania zębami mogą łatwo odpryskiwać i łamać się. Poza tym licówki wymagają nienagannej higieny. Inaczej z czasem szybko przestaną dobrze wyglądać, zaczną pokrywać się osadem, który będzie sprzyjał chorobom znajdujących się pod spodem zębów i otaczających je dziąseł.

Mimo pewnych przeciwwskazań wiele osób kwalifikuje się do założenia licówek. Ich perfekcyjny wygląd niesamowicie odmienia uśmiech. Zęby stają się perłowe, równe i proporcjonalne względem siebie. Zyskuje przy tym nie tylko uśmiech, ale i cała twarz, którą zdobią. Taka metamorfoza to dla wielu Pacjentów duża odmiana. Te najbardziej spektakularne odbudowy licówkami dotyczą pracy na całym uzębieniu, jednak należy wiedzieć, że można nimi również zmieniać wygląd pojedynczych zębów, gdy reszta prezentuje się dobrze. Plan terapii zależy od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

To o czym należy jednak pamiętać, to fakt, że licówek nie da się wybielać. Dlatego, gdy są naklejane na pojedyncze sztuki, a pacjent chciałby mieć jaśniejsze zęby, zalecane jest, aby najpierw je wybielił, a dopiero następnie zamontował nakładki, których kolor zostanie precyzyjnie dopasowany do reszty łuku.

Licówki, które należą do metod stomatologii estetycznej muszą wyglądać dobrze, ale i naturalnie! Istnieją w tym względzie pewne kanony. Po pierwsze powinny idealnie komponować się z pozostałym uzębieniem. Same muszą poprawiać wygląd nieestetycznych zębów, ale nie mogą znacząco odznaczać się na tle innych, tak, aby nie pogarszać ich odbioru. Idealna, snieżnobiała licówka nie bywa więc zawsze najlepszym pomysłem. Stomatolog zawsze zwraca uwagę na resztę uzębienia i dobiera kształt, rozmiar i kolor nakładki tak, aby pasowała do reszty.

W kwestii estetyki uzębienia ważne są również odpowiednie proporcje i symetria. Opracowując je licówkami, dentysta planuje ich odpowiednią szerokość oraz wysokość, które sprawią, że uśmiech będzie wyglądał naturalnie, a zęby nie będą za szerokie, a łuk za… równy! Tak, zęby, zwłaszcza przednie górne jedynki, dwójki i trójki powinny różnić się wysokością. Dla każdego te wymiary powinny być inne, ponieważ jedni ludzie mają drobniejsze twarze, a co za tym idzie i zęby, inni większe. Odpowiednio balansując wymiarami licówek można nawet sprawić, że uśmiech stanie się bardziej kobiecy lub męski. Oczywiście duże znaczenie ma kolor nakładek, który powinien być dobierany do karnacji pacjenta i odpowiednio wyważony na poszczególnych zębach.

Jak widzicie, to jak powinny wyglądać licówki, nie jest jednoznaczne. Każdy ma je indywidualnie projektowane do swojego uśmiechu. Dobry plan terapii to podstawa. Stomatolog wykonuje go na podstawie dokładnej diagnozy, wykonania odpowiednich zdjęć i pomiarów. Jeśli pacjent go zaakceptuje, dopiero na kolejnej wizycie pobierany jest orientacyjny wycisk, który pozwoli zobrazować jak będzie wyglądał ostateczny efekt i wykonać licówki tymczasowe. Po tym kroku przychodzi czas na szlifowanie zębów. Muszą one zostać odpowiednio przygotowane do przyklejania nakładek. W zależności od planu, szlif może być bardzo powierzchowny lub nieco głębszy gdy np. kolor zęba jest ciemny i trzeba przykleić grubszą licówkę. Na tej samej wizycie po oszlifowaniu zębów, lekarz przykleja na nie licówki tymczasowe, które zabezpieczają zęby do mementu założenia licówek docelowych.

Licówki są opracowywane skrupulatnie według wskazań lekarza przez technika. Ich montaż następuje, gdy pacjent i stomatolog po ich przymierzeniu oceniają, że są idealne. Przymiarka polega na przyklejeniu licówek docelowych na specjalnym żelu. Można więc dokładnie zobaczyć jak prezentują się na zębach. Po akceptacji efektu są ściągane i raz jeszcze przyklejane tym razem za pomocą specjalnego kleju na stałe.

Na koniec parę słów o materiale, z którego wykonywane są licówki. Te najbardziej popularne są porcelanowe. Swoją sławę zawdzięczają pięknemu, perłowemu połyskowi i niesamowitej trwałości. Są bardzo twarde, dzięki czemu bardzo rzadko ulegają uszkodzeniu, jednak gdy już do niego dojdzie licówkę trzeba wymienić. Alternatywą są licówki kompozytowe, które również bardzo dobrze się prezentują. Są nieco bardziej plastyczne i w większości przypadków w razie potrzeby możliwa jest ich naprawa.

Jeśli więc marzysz o tzw. „hollywood smile” licówki z pewnością pomogą Ci go osiągnąć.

 

 

 

 

tagged in:

Dodaj komentarz