Czy wiesz, że utrata zębów stałych ma wpływ na zgryz i ogólny stan Twojego organizmu?! Jeśli myślisz, że jest to kwestia jedynie estetyki to jesteś w błędzie. Przeczytaj co się dzieje, kiedy tracisz ząb.
Zawsze należy zapobiegać utracie zębów, a gdy do tego dojdzie najkorzystniej jest, jeśli jak najszybciej odbudujemy brak. Również ekstrakcje zębów w trakcie leczenia ortodontycznego, w większości przypadków nie są obecnie najlepszym rozwiązaniem. Często bagatelizujemy utratę bocznych i tylnych zębów trzonowych, ponieważ tego przecież nie widać. Ale nie zdajemy sobie sprawy z tego poważnych konsekwencji dla zgryzu i okluzji.
Konsekwencje utraty zębów stałych
Człowiek ma co najmniej dwadzieścia osiem zębów stałych, a razem z „ósemkami” – trzydzieści dwa. Taki układ jest dla nas najbardziej optymalny. Gdy tracimy, któryś z zębów jest on zaburzony i równowaga po obu stronach łuku zostaje zachwiana.
Podczas żucia pokarmów siły są rozkładane nierównomiernie, czego skutki są negatywne dla całego układu narządu żucia. Możemy przeciążać bardziej jedną stronę.
Brak nawet jednego zęba stałego będzie mieć wpływ także na zgryz! Taka sytuacja będzie powodować, że pozostałe uzębienie będzie się przemieszczać i pochylać stopniowo w kierunku luki. To prowadzi do asymetrii w wyglądzie uśmiechu, ale nie to jest najgorsze! Prowadzi to również do zaburzeń zgryzu i obniżenia wysokości zwarcia. Zaburzone siły, które powodują przechylanie zębów znajdujących się obok luki, powodują ich przeciążenie oraz utratę kości w okolicy brzegu dziąsłowego. W ten sposób powstaje kieszeń dziąsłowa i kostna, w której zbierają się bakterie, zmieniające się następnie w kamień nazębny. To sprawia, że zanik kości jest jeszcze szybszy. Nie trudno wpaść na to, że taka sytuacja sprzyja rozwojowi próchnicy w okolicy dziąseł.
Dodatkowo ząb, który po przeciwległej stronie łuku nie ma zęba przeciwstawnego, zaczyna się wydłużać. W efekcie może to powodować nawet ból mięśni twarzy, głowy czy okolic stawów skroniowo-żuchwowych.
Gdy braków w uzębieniu jest więcej, nie rozdrabniamy pożywienia tak dokładnie jak powinniśmy, na czym cierpi także układ trawienny.
Pojedynczy brak zęba nie wpływa znacząco na rysy twarzy. Jednak gdy tracimy kola zębów może dochodzić do obniżenia dolnego odcinka twarzy, zapadania się policzków i warg oraz pogłębiania się bruzd nosowo-wargowych. W efekcie cała twarz szybciej się starzeje.
Odbuduj ząb jak najszybciej
Należy wiedzieć, że odraczanie odbudowy utraconego zęba działa na naszą niekorzyść. Gdy sąsiadujące zęby przesuwają się i przechylają, a w miejscu brakującego zęba pojawia się zanik kości i zwężenie łuku zębowego, po upływie dłuższego czasu trzeba najpierw przejść leczenie ortodontyczne. Należy bowiem najpierw odzyskać wystarczającą ilość miejsca na odbudowanie zęba. Dodatkowo stomatolog musi odbudować utraconą kość, a dopiero następnie może uzupełnić brak implantem. Całe leczenie jest więc bardziej skomplikowane niż gdyby odbudować ząb od razu po jego utracie.
Usuwanie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego
Niektórzy nadal myślą, że leczenie ortodontyczne związane jest z usuwaniem zębów,. Leczenie ekstrakcyjne kiedyś było bowiem często stosowane. Usuwało się kilka zębów po to, aby pomieścić pozostałe w łuku. Tymczasem takie powstępowanie pomimo wyprostowania zębów może przynieść szkody, doprowadzając do zwężenia łuków zębowych, a w konsekwencji takich problemów jak brak wystarczającej ilości miejsca dla prawidłowej pozycji języka w jamie ustnej, bóli mięśniowych, chrapania, bezdechów, płaskiej twarzy i wąskiego uśmiechu. Nowoczesna ortodoncja bazuje na rozbudowie łuków zębowych, tak aby pomieścić wszystkie zęby. i jeśli tylko jest to możliwe unika usuwania zębów.