Niestety zęby również się starzeją. Co zrobić, aby nie dopadło Cię tzw. starzenie dentalne? Jak mu przeciwdziałać? Oto kilka praktycznych wskazówek!
Zęby też się starzeją! Z wiekiem zmieniają swój kolor, kształt, chorują i pojawiają się na nich nieestetyczne plamki. Poza tym ich braki, złe ustawienie, ubytki i starcia wpływają na gorszy układ w dolnym odcinku twarzy i zmieniają rysy co też dodaje lat. Jak z tym walczyć?
- Ubytki
Zęby może dotykać próchnica, miewają ubytki i wypełnienia. Wszyscy chyba zgodzą się z tym, że zły stan ich zdrowia sam w sobie sprawia, że nie prezentują się dobrze. Zepsute, nieleczone zęby postarzają nawet najpiękniejszą twarz o wiele lat! Co więcej, musicie wiedzieć, że po wyleczeniu takie zęby, mogą być bardziej podatne na urazy, złamania itp. A mając dużo wypełnień należy liczyć się z tym, że one się zużywają. Z czasem mogą rozszczelniać się, przez co wyglądają nieestetycznie i przyczyniają się do łatwiejszego ponownego rozwoju próchnicy.
Podstawą w zachowaniu ładnego, młodego wyglądu uzębienia jest więc dobra profilaktyka! W tym celu należy regularnie, co najmniej raz na pół roku chodzić na kontrole do dentysty. Dzięki temu stomatolog może bardzo wcześnie wychwycić najmniejsze ubytki takie, których sami na pewno nie zauważylibyście. Co za tym idzie łatwiej je wyleczyć. Wizyta dopiero, gdy pojawia się ból zęba, często kończy się leczeniem kanałowym, a nawet ekstrakcją, czyli wyrwaniem zęba! Lepiej więc kontrolować stan uzębienia pod okiem stomatologa i z wykonywaniem przeglądowych zdjęć rentgenowskich.
Poza tym dobrą i zalecaną praktyką jest również raz na pół roku zrobić profesjonalną higienizację. Osad i kamień nazębny nie prezentują się dobrze! Żółty, stwardniały nalot zdecydowanie postarza uśmiech! Poza tym takie siedlisko bakterii to prosta droga do rozwoju chorób dziąseł, dlatego należy je usuwać! Można to skutecznie zrobić jedynie w gabinecie stomatologicznym, podczas skallingu i piaskowania. Po takim zabiegu zęby są oczyszczone z zalegających, nieestetycznych i próchnicotwórczych złogów, oraz wyglądają na jaśniejsze.
Pamiętajcie, że leczone zęby także wymagają przeglądów, a raz na jakiś czas wymiany starych, rozszczelnionych wypełnień. Dzięki temu zyskują jednolity wygląd, a uśmiech staje się ładniejszy.
Utrata zębów
Utrata zębów zdecydowanie postarza! Niestety niektórzy myślą, że tylko brak przednich zębów jest „obciachowy”. Tymczasem utrata zębów bocznych lub tylnych też bardzo szybko powoduje, że cały uśmiech „się sypie”, a rysy twarzy wyglądają na starsze. Musicie wiedzieć, że zęby w naturalny sposób podpierają policzki i uwypuklają wargi. Gdy zabraknie czwórki, piątki, czy szóstki skóra zapada się i opada. Twarz zmienia proporcje na niekorzyść i jest w odbiorze starsza. Poza tym sam uśmiech też zaczyna wyglądać gorzej. Zęby zaczynają „wędrować” w kierunku luki po utraconym zębie. Pojawiają się więc między nimi szpary i asymetrie.
Straty w wyglądzie to nie wszystko! Gdy brakuje zęba zaburzona jest równowaga mięśniowa, mogą pojawiać się bóle i dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, pozostałe zęby są bardziej obciążone, przez co mogą się bardziej ścierać. Przeżuwanie jedzenia jest utrudnione, przez co trawienie staje się mniej efektywne. Jest to więc kaskada kolejnych problemów, którą należy powstrzymać!
W tym celu jak najszybciej należy odbudować utracony ząb. Możliwości jest wiele, od najbardziej podstawowych metod takich jak protezy i mosty po bardziej zaawansowane i najlepsze rozwiązania, którymi są implanty zębowe.
Starcia zębów
Z wiekiem zęby ścierają się. To naturalny proces, ale u niektórych osób następuje to zbyt gwałtownie i zęby stają się za krótkie i nieproporcjonalnie względem reszty, co nie prezentuje się dobrze. Twarz traci na estetyce, ponieważ jej dolny odcinek staje się krótszy, przez co wyglądamy na starszych.
Tymczasem starcia i uszczerbienia również można obudować. W zależności od potrzeb pacjenta wykorzystuje się do tego różne metody i materiały. Mogą to być odbudowy kompozytowe np. bonding, ale również licówki. Odbudowy są wykonane tak, aby przywrócić zębom odpowiednią funkcję, a uśmiechowi estetykę. Odzyskanie odpowiednich proporcji zębów oraz zwiększenie wymiaru pionowego, który patologicznie się zaniżył sprawi, że odcinek od nosa do brody stanie się lepiej wypełniony, a kształt wargi górnej i dolnej będzie subtelnie, ale przy tym ładnie uwypuklony.
W takich przypadkach należy zastanowić się również nad powodem powstawania starć. Często należy jednocześnie włączyć terapię bruksizmu, który bywa przyczyną uszkadzania szkliwa. W ten sposób uśmiech odzyskuje młody wygląd i jest zabezpieczony przed dalszym „zjadaniem” własnych zębów.
Ciemnienie zębów
Im jesteśmy starsi, tym nasze zęby stają się również ciemniejsze. To naturalny proces starzenia, ale również efekt czynników, na które mamy wpływ takich jak palenie papierosów, picia dużych ilości kawy czy przyjmowania niektórych leków. W wyniku leczenia kanałowego zęby również mogą przyjmować szary odcień. Taki ząb jest martwy, w efekcie staje się matowy i sinawy.
Na szczęście nieładny kolor zębów można zmienić. Gdy są wyleczone i oczyszczone z kamienia nazębnego można wykonać wybielanie. Najpopularniejszą formą jest laserowe wybielanie. Wykonuje się je na jednej wizycie, za pomocą specjalnego preparatu oraz przeznaczonego do tego lasera, który aktywuje działanie substancji wybielających. Takie rozwiązanie daje bardzo dobre efekty.
Niektórych zębów nie można jednak w taki sposób wybielić. Sztuczne odbudowy np. korony, nie ulegną w ten sposób rozjaśnieniu, podobnie jak martwe zęby po leczeniu kanałowym. W takim przypadku pozostaje poprawa kolorystki uzębienia za pomocą licówek.
Wady zgryzu
Na starzenie dentalne wpływ mają także wady zgryzu. Gdy szczęka i żuchwa są za wąskie, policzki tracą podparcie. Przez to w dolnym odcinku twarzy szybciej pojawiają się zmarszczki i bruzdy nosowo-wargowe. Gdy wada zgryzu objawia się retruzją, czyli pochyleniem zębów w głąb jamy ustnej, usta również się zapadają i nie są tak wydatne jak mogły by być. W efekcie ich kąciki opadają oraz mogą też łatwiej pojawiać się wokół ust tzw. zmarszczki palacza. Profil wygląda gorzej, może nawet uzyskać efekt przypominający starszą bezzębną osobę. Poza tym występowanie takich wad zgryzu jak zgryz otwarty sprawia, że twarz jest podłużna, a jej środkowe piętro jest wypłaszczone. Oczy stają się podkrążone i twarz wygląda na zmęczoną i starszą. Wada zgryzu charakteryzująca się wyraźnie zaznaczoną brodą (wydatna żuchwa) i zbyt małą szczęką będzie budować twarz wydająca się starszą niż jest w rzeczywistości.
Wady zgryzu, których leczenie rozpoczyna się w wieku dziecięcym pozwalają na skuteczną poprawę rysów twarzy, które będzie mieć dziecko jako osoba dorosła. Jeśli na leczenie poważnych wad decydujemy się w dorosłości, aby poprawić wygląd twarzy musimy liczyć się z potrzebą wsparcia zabiegami chirurgicznymi.
Jak widzicie stomatologia estetyczna oferuje obecnie wiele metod poprawy estetyki zębów. Za ich pomocą można całkowicie odmienić i odmłodzić uśmiech, a nawet całą twarz. Stomatolodzy estetyczni spoglądają szeroko na pacjenta, a jeśli trzeba współpracują z innymi specjalistami – ortodontami i lekarzami medycyny estetycznej. Cel jest bowiem jeden – jego piękny i młody wygląd.