Czy wiesz, że jama ustna może być zwierciadłem obrazującym kondycję reszty organizmu? Wystarczy zajrzeć do ust, aby dowiedzieć się, jakich witamin nam brakuje! O tym jak rozpoznawać ich niedobory, w programie Pytanie na Śniadanie mówiła lek. stom. Kamila Wasiluk. 

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/55981935/zajrzyj-do-ust-a-dowiesz-sie-jakich-witamin-ci-brakuje

Niektóre zmiany w jamie ustnej mogą być sygnałem choroby, a stomatolog może być pierwszą osobą, która je zauważy. Dentysta podczas rutynowej wizyty bada nie tylko stan zębów, ale również całej jamy ustnej. Zdarza się więc, że stomatolog wykrywa nie tylko próchnicę czy paradontozę, ale również afty, anemię, a nawet bardziej poważne choroby takie jak nowotwór. Ale nie tylko miejscowo występujące dolegliwości w jamie ustnej można wykryć zaglądając do jej środka.  W ten sposób można również ocenić to, jakich witamin nam brakuje! Przeczytajcie więc, jak można to sprawdzać, a potem zajrzyjcie do swoich ust.

  • Witamina D

Wit. D reguluje poziom wapnia we krwi. Gdy jest jej mało w naszym organizmie, brakuje również wapnia w zębach. Ich szkliwo jest wtedy słabo zmineralizowane, a przez to bardziej podatne na próchnicę! Niedobór wit. D u dzieci może odpowiadać za opóźnione wyrzynanie zębów oraz ich nieprawidłową budowę. U dorosłych może wpływać na nieprawidłową budowę cementu zębowego i kości wyrostka zębodołowego (miejsca gdzie „siedzą” zęby), a to będzie powodowało ruszanie się zębów lub nawet ich utratę.

  • Witamina C

Wit. C jest potrzebna do wytwarzania kolagenu. Jeśli jej brakuje, pojawiają się problemy z gojeniem się ran, również tych w jamie ustnej. Mamy wtedy częściej problemy z dziąsłami i przyzębiem. Dziąsła bolą, krwawią, mają upośledzoną budowę cementu korzenia zębów. To również może prowadzić do wypadania zębów.

  • Witamina B

Braki witamin z grupy B – B2, B3, B6, B12 mogą powodować zapalenie jamy ustnej, języka, a także owrzodzenia na śluzówkach. Dolegliwości takie jak afty czy zajady mogą być skutkiem małej ilości tych składników. Innym objawem ich niedoboru jest również suchość w ustach, za którą odpowiada stan zapalny ślinianek. Za tym idzie również pojawianie się przykrego zapachu z ust i zwiększone ryzyko próchnicy.

  • Witamina A

Wit. A jest ważna w procesie tworzenia się zębów. Jeśli brakuje jej u dzieci może dochodzić do hipoplazji szkliwa, czyli stanu, w którym pojawiają się na zębach nieestetyczne dołki, bruzdy i pola bez powierzchni szkliwa, co objawia się  żółtawym kolorem bez połysku.

Pamiętajcie więc, aby zwracać uwagę na dietę i dostarczać organizmowi odpowiednie produkty bogate w różnorodne witaminy. Wystarczą proste składniki  – warzywa, jajka, kasze.

Gdy cierpisz na nawracające afty i pękające kąciki ust, włącz do swojej diety ryby, warzywa takie jak brokuły, groszek, fasolka.

Jeśli masz problem z dziąsłami sięgaj po owoce bogate w wit. C np. pomarańcze, truskawki, ananasa, grejpfruta oraz warzywa w tym różne odmiany papryki, pomidory czy kalafior.

Należy również dbać o suplementację witaminy D.

W przypadku poważnych problemów w jamie ustnej, nie lecz się sam, tylko udaj się lekarza, który dokładnie Cię zdiagnozuje i zaleci odpowiednią terapię i dietę.

Dodaj komentarz